Aktuality 2011

17.12.2011
Smíchovský kapr

Honza Sklenka

Honzík Tachezy
Na tradiční předvánoční akci se hrály dvě kategorie, starší pro juniory a starší žáky ročníků narození 1993-1998 a mladší pro narozené 1999 a ml. Letošní ročník se stejně jako ty minulé těšil velkému zájmu a špička startovního pole hlavně v turnaji mladších byla velmi silná. V barvách ŠK Řevnice hrálo 13 dětí, z toho dva v turnaji starších a zbytek v turnaji mladších. Ve výpravě chyběly největší opory v obou kategoriích, přesto jsme měli docela dobré zastoupení zejména mezi mladšími kde zkušenější děti doplnili hned tři začínající chlapci. V turnaji starších nás reprezentovali Martin Derco (1996) a Jan Šedivý (1996). Z mladších dětí zahráli výborně především Jan Sklenka (2000), který skončil s 6,5/9 na krásném 6. místě a Jiří Havelka (2001) na 8. místě se 6/9. Dobrý výkon podali ještě Adam Hanzlík (2001) - 15. místo, 6/9, Vojtěch Paukert (2000) - 21. místo, 5/9, František Havelka (2002) - 23. místo, 5/9 a Petr Berdych (2001), 30. místo, 5/9. Ze začínajících dětí se vytáhl Lukáš Vebr (2000) se 4 body a velmi zvědavi jsme byli na to, jestli se podaří něco uhrát třem mladším začínajícím členům naší výpravy. Povedlo se a Kraštof Sgalitzer (2002), který byl na svém prvním turnaji, Adam Sklenář (2002) a David Melichar (2003) uhráli 2 - 2,5 bodu. Špatně si nevedli ani Martin Derco a Jan Šedivý v turnaji starších, 3 body v dané konkurenci vůbec nebyly špatné.

výsledky ... fotky


14.12.2011
Krajský titul liteňské ZŠ, družstvo ZŠ Řevnice čtvrté

Vítězné družstvo ZŠ Liteň zleva:
Jiří Havelka, František Havelka, Jan Karpecki, Matěj Šinágl
Velkého úspěchu dosáhlo družstvo ZŠ Liteň složené z šachistů z řevnického klubu, které vyhrálo krajské kolo přeboru škol.

Přebor škol hrají čtyřčlenná družstva složená vždy výhradně ze žáků stejné školy ve třech kategoriích podle stupně školy. Letošního krajského kola této soutěže se zúčastnila hned tři družstva složená z dětí hrajících za ŠK Řevnice. Liteňská základní škola postavila dvě družstva, jedno v kategorii 6.-9. třída ZŠ a druhé v kategorii 1.-5. třída ZŠ a řevnická základní škola měla jen jedno družstvo v nejmladší kategorii. Zatímco od staršího liteňského družstva se přední umístění nečekalo, mladší družstva Litně i Řevnic měla medailové ambice a slibná byla zejména sestava Litně.

Starší družstvo Litně sice mělo silnou první šachovnici, na které hrál Jan Havelka (nar. 1998), ale zbytek sestavy byl nevyrovnaný a to při použitém olympijském systému, ve kterém je prvním kritériem skóre, moc dobře nefunguje. Družstvo ale zabojovalo a v závěrečném pořadí kategorie 6.-9. třída obsadilo krásné osmé místo.


Čtvrté družstvo ZŠ Řevnice, zprava:
Adam Hanzlík, Vojtěch Paukert, Karel Karpíšek, Jakub Matějka
(Jakuba střídal David Melichar)
O dost lépe na tom se sestavou bylo družstvo ZŠ Řevnice v nejmladší kategorii, ve kterém hráli na prvních dvou šachovnicích zkušení borci Adam Hanzlík (nar. 2001) a Vojtěch Paukert (2000) a na třetí šachovnici sice méně zkušený, ale velmi dobře hrající Karel Karpíšek (2001), jen na čvrtou šachovnici jsme už ve škole nikoho s podobnou výkonností nenašli, tak se na ní vystřídali začínající šachisté, žáci druhé třídy ZŠ David Melichar (2003) a Jakub Matějka (2003). Očekávali jsme tedy, že první tři šachovnice budou bodovat a otázkou bylo, zda něco dokáže přidat i čtyřka. Nakonec to dopadlo tak, že první tři zahráli nad očekávání dobře, Adam na jedničce uhrál po vynikajícím výkonu šest bodů ze sedmi, Vojta na dvojce po velmi dobrém výkonu 5,5/7 a skvěle zahrál i Karel na trojce se ziskem 6/7. Adam i Vojta navíc sice zaznamenali po jedné prohře, ale v obou případech to bylo proti spřátelnené Litni, které tím také trochu pomohli (plánované to ale v žádném případě nebylo). Nejmladší členové družstva ale na čtyřce přes veškerou snahu už nic nepřidali, což jim rozhodně nelze vytýkat, protože družstva všech našich soupeřů disponovala na čtvrté šachovnici daleko zkušenějšími hráči. Konečné čtvrté místo je ve výčtu výsledků z minulých let velmi dobré, i když jím byly děti trochu zklamány.

A to nejlepší nakonec: mladší družstvo ZŠ Liteň s Jirkou Havelkou (2001) na jedničce, dalšími dvěma hráči třetí výkonnostní třídy, kterými byli František Havelka (2002) a Jan Karpecki (2001) a neustále se lepšícím Matějem Šináglem (2004) mělo sice dobré vyhlídky už od začátku, ale nebylo jediným silným družstvem v turnaji, takže to bylo dost napínavé. Liteň začala remízou s papírově nejsilnějším družstvem Stříbrné Skalice, se kterým se pak přetahovala o prvenství celý turnaj a až dvoubodový náskok před posledním kolem dával tušit jak o dopadne. Dopadlo to nejlépe jak mohlo a Liteň mohla slavit historický úspěch, kterým krajský titul mezi školními družstvy určitě je. O úspěch se zasloužili všichni hráči sestavy. Famózní výkon podal Jirka Havelka na jedničce, když uhrál 6,5/7, slušnou porci ale přidali i ostatní, Fanda Havelka 5,5/7, Honza Karpecki 5/7 a Matěj Šinágl 5/7. Liteňská škola tedy v dubnu pojede na republikové kolo přeboru škol, kde se v kategorii škol 1. stupně utká s nejlepšími ze všech krajů.

výsledky fotky


11.12.2011
Slovan Velvary - ŠK Řevnice A 4,5:3,5
Zatímco řevnická sestava byla mírně děravá, soupeř nastoupil až do šesté šachovnice v základu. Nám ze základu chyběli Jindřich Paukert a Ondřej Franc, které měli nahradit bratři Jan a Jiří Havelkovi, starší Jan ale nakonec nastoupit nemohl, tak jej na poslední chvíli nahradil Martin Šinágl. Jako první skončil právě desetiletý Jirka, který opět bodoval v soutěži dospělých, tentokrát získal na osmé šachovnici půlbod za remízu. Dost rychle ale prohrál Martin Šinágl na sedmičce a od začátku nestál moc dobře Josef Starýchfojtů na šestce. To při poměrně vyrovnaných pozicích na zbytku šachovnic nevěstilo nic dobrého a také to nakonec vyústilo v naší první prohru v sezóně, když Josef Starýchfojtů prohrál, remizovali Vladimír Matějka na jedničce, Juraj Steiner na dvojce a Pavel Boháč na pětce a jedinou výhru na řevnické konto připsal po úspěšném taktickém obratu ve střední hře Jan Paukert na trojce. Jako poslední bojoval Jan Švach na čtyřce. Kdyby vyhrál, znamenalo by to remízu v zápase, ale pěšec navíc v koncovce věží a nestejných střelců se prosadit nedal, partie skončila také remízou a celý zápas těsnou výhrou Velvar.

Přes první prohru v sezóně zůstáváme v průběžném pořadí skupiny B regionálního přeboru třetí.

podrobnosti ...


3.12.2011
Šest medailí z Kladna

Matěj Šinágl byl třetí v H10
Do Kladna vyrazila patnáctičlenná výprava, ve které nechyběl nikdo z favoritů, tentokrát ale nejel ani jeden ze začínajících šachistů z řevnického školního kroužku.


Fanda Havelka vyhrál H12
V turnaji mladších tentokrát zabrali František Havelka (nar. 2002) se 6,5 body ze sedmi partií a Jan Karpecki (2001) s 5,5/7, kteří obsadili prvné dvě místa v turnaji i v kategorii H12. Třetí medaili mezi mladšími žáky přidal Matěj Šinágl za bronz v kategorii H10 stejně jako na minulém turnaji. Bez medaile skončil v kladenském turnaji přes solidní výkon (5/7) vítěz posledních dvou turnajů Adam Hanzlík (2001), k útoku na celkové prvenství bude ale mít ještě dost příležitostí. Velmi dobře zahrál opět Petr Berdych (2001), který uhrál 4 body a dva nejmladší účastníci Maruška a Jiří Karpečtí (2006) uhráli po dvou bodech, tentokrát se výjimečně dostal v konečném pořadí Jiří před Marušku.

Dařilo se i v turnaji starších, kde se konečně naplno prosadil Jiří Vrecion (1999), který celý turnaj a také kategorii H14 vyhrál s 6/7 a hned za ním skončil Jan Havelka (1998) s 5,5/7 , kterému druhé místo celkového pořadí stačilo na vítězství v kategorii H16. Další medaili přidal Jirka Havelka (2001) za třetí místo v H14 a to Jirka hraje o kategorii výš než mu přísluší věkem. Velmi dobrý výkon podal ještě Jan Klimt (1998) s 4/7, mírně zaostali Jan Sklenka (2000), Vojta Paukert (2000) a Matěj Višňa (1999) a bez bodu zůstal začínající Jakub Gruncl (1999) z liteňského kroužku.

Rozhodně si tedy nemůžeme stěžovat, získali jsme 6 medailí z celkových dvanácti a vyhráli jsme tři chlapecké kategorie ze čtyř. Medaile získali všichni tři bratři Havelkovi. V průběžném pořadí základního kola po čtyřech turnajích udržel Vojta Paukert první místo v kategorii H14 i když větší šanci na konečné prvenství má zatí třetí Jirka Vrecion (ten hrál o turnaj méně). Na medailové pozice se propracoval také František Havelka v kategorii H12, i tady má ale lepší vyhlídky na prvenství jiný řevnický hráč a to Adam Hanzlík (zatím celkově pátý, také má o turnaj méně).

základní kolo KP výsledky fotky


27.11.2011
Řevnice A - SK DDM Slaný 7,5:0,5
Tentokrát se nám skoro podařilo postavit základní sestavu, nakonec ale pro nemoc chyběl Jan Švach, kterého nahradil Jan Havelka. Také soupeř přijel ve velmi silné sestavě a při poměrné vyrovnanosti dvojic na jednotlivých šachovnicích se dal čekat vyrovnaný i celý zápas. V tom jsme byli mírnými favority, jenže nastala komplikace, dva hráči nám nepřijeli včas, Josef Starýchfojtů zaspal a Ondřej Franc myslel, že se hraje od deseti. Hrálo se ale od devíti a oba opozdilci přitom museli přijet vlakem v 9:48 z Prahy a to bylo docela napínavé, protože čekací doba je hodina a pak by následovaly kontumace. Oba to ale stihli, jen měli pouhou hodinku na prvních 40 tahů, s tím se ale vyrovnali více než dobře.

Ke zteči zatroubil Vláďa Matějka, který na první šachovnici ve dvanáctitahové miniatuře předvedl, jak nekompromisně se dají hrát otevřené pozice. Na ostatních šachovnicích se ale hrálo dlouho (partie na dvojce trvala téměř šest hodin). Zatímco na zadních šachovnicích jsme záhy stáli o hodně lépe, nevypadala pozice Jindřicha Paukerta na dvojce po ostrém zahájení moc vábně, nejasné byly vyhlídky Juraje Steinera na trojce po oběti kvality v také velmi ostré pozici a zamotaná byla i partie Jana Paukerta na čtyřce. Pak ale další body přidali Pavel Boháč na šestce a Jan Havelka na osmičce a na čtyřce se oba hráči v časové tísni dohodli na remíze. Výhru Řevnic pak výhrami stvrdili oba opozdilci Ondřej Franc a Josef Starýchfojtů a dohrávaly se už jen partie na dvojce a trojce, ve kterých se našim hráčům nakonec podařilo zvítězit a stanovit tak skóre, které pro nás je v historii regionálního přeboru rekordní.

podrobnosti ...


26.11.2011
Výhra a prohra v dramatickém dvojkole 1. ligy mladšího dorostu

Jediným stoprocentním řevnickým hráčem
byl v Říčanech Pepíno Starýchfojtů
Po výborném začátku v podobě tří výher nad Českými Budějovicemi A a B a Příbramí nám bylo jasné, že v listopadovém dvojkole skupiny Jih 1. ligy mladšího dorostu půjde do tuhého, protože oba naši soupeři na tom byli s ratingem lépe než my. Proti béčku Říčan jsme si ještě docela věřili, ale OAZA Praha patří k největším favoritům soutěže.

K oběma zápasům jsme nastoupili v základní sestavě, kterou tvoří Jiří Vrecion (nar. 1999), Josef Starýchfojtů (1998), Vojtěch Jandl (1998, host, Bechyně), Jan Havelka (1998), Jan Bien (1996) a Jiří Havelka (2001). Dopoledne jsme hráli proti říčanskému béčku a vše se pro nás vyvíjelo velmi dobře, do problémů se po nepodařeném zahájení dostal jen Vojta Jandl na trojce, na ostatních šachovnicích byly k vidění lepší pozice našich hráčů. Jako první zvítězil Josef Starýchfojtů na dvojce a další bod vzápětí přidal Jirka Havelka na šestce. Při prohrané pozici na trojce nám stačily na ostatních šachovnicích remízy, které naši hráči také postupně z lepších pozic nabídli a jejich soupeřům nezbylo než přijmout. Zápas tak skončil 3,5:2,5 pro nás, ale bez ohledu na těsné skóre měl celkem jednoznačný průběh.

Odpoledne byla situace jiná a naši hráči postupně stáli v partiích vesměs hůř. Jako první prohrál Jan Havelka na čtyřce, když v taktické přestřelce, která se v partii rozpoutala, tahal za výrazně kratší konec. Brzy jej následoval Honza Bien na pětce, který Grünfeldovu obranu černými sice rozehrál velmi dobře, bílý ale zahrál výborně a drobnou převahu ze zahájení dokázal po několika nepřesnostech našeho hráče rozvinout až do vyhrané pozice. Vojta Jandl na trojce sice vzdoroval dlouho, ale nakonec musel také kapitulovat. K tomu ještě stál na prohru na dvojce Pepíno Starýchfojtů, který se poněkud utopil s bílými v Rétiho zahájení a nehezky vypadala i pozice Jirky Vreciona na jedničce. Jediným světlým bodem tak pro nás byla naprosto vyhraná pozice Jirky Havelky, který se na šestce nezalekl téměř 400 bodů rozdílu v ratingu ve prospěch soupeřky Karin Němcové a nekompromisně jí přehrál. Pak se ale projevila únava a Jirka dokázal pokazit a prohrát zcela vyhranou věžovou koncovku se třemi pěšci proti jednomu. Únava se ale projevila i v řadách soupeře, když čerstvý mistr Čech v kategorii H12 Filip Nový sice Pepína Starýchfojtů dokonce donutil dát věž za pěšce, ale ani s takovou převahou nejen že nedokázal vzniklou koncovku vyhrát, ale dokonce nechal Pepína utéct pěšcem a vyhrát. Nejhezčí výhru přidal Jirka Vrecion na jedničce, když nejlepšího hráče soupeře a velký talent Arsenije Anaškina, který v jedenácti letech disponuje ratingem přes 1850, dokázal přes nepříznivou výchozí pozici přehrát vynalézavým a trpělivým stupňováním tlaku na dámském křídle. Zápas jsme tedy prohráli 2:4, ale byl to jeden z nejhezčích zápasů, které jsme v lize viděli, nejkratší partie trvala přes dvě hodiny, ani na jedné šachovnici se neprohrávalo po hrubých chybách a dokonce i oba zvraty v partiích na druhé a šesté šachovnici nebyly důsledkem jedno nebo dvoutahových hrubek, ale chybných strategických rozhodnutích.

Hrdiny dne byli hráči na prvních dvou šachovnicích, Jirka Vrecion na jedničce díky taktické remíze z lepší pozice v prvním zápase a krásné výhře ve druhém, přičemž oba soupeři jeho byli ratingově silnější. Pepíno Starýchfojtů na dvojce napřed hladce zdolal říčanského soupeře a potom předvedl neuvěřitelný obrat když z naprosto prohrané pozice napřed vykouzlil remízovou pozici, tu pak díky lehkomyslnoslné hře soupeře dokonce vyhrál a jako jediný tak získal oba body dvoukola. Pepíno je i celkově se čtyřmi body z pěti partií naším zatím nejúspěšnějším hráčem. Navzdory nižším bodovým ziskům ale hráli dobře všichni, jen naši soupeři v tomto dvoukole nebyli žádná ořezávátka.

V průběžné tabulce jsme po pátém kole se čtyřmi výhrami a jednou prohrou klesli z prvního na třetí místo. Pořád sice můžeme myslet i na celkové prvenství, to bychom ale bezpodmínečně museli bodovat proti vůbec nejsilnějšímu družstvu soutěže Bohemianns Praha A, se kterým hrajeme v lednu a to by vzhledem k síle soupeře byl malý zázrak.

partie výsledky fotky


19.-26.11.2011
Havelkovi na Open Plzeň
Přes docela nabitý podzimní šachový program si Havelkovi udělali čas ještě na další týdenní turnaj, kterým byl Open Plzeň. Hráli Jan Havelka (nar. 1998), Jiří Havelka ml. (2001) a zahrál si také také Jiří Havelka st. Značnou výhodou bylo, že se nemuseli v Plzni ubytovávat, protože sem šlo z Litně celkem pohodlně dojíždět, problematický byl ale termín, protože se poslední kolo krylo s 1. ligou mladšího dorostu, ve které jsou Jan a Jiří ml. nepostradatelnými členy základní sestavy. To se vyřešilo tak, že Havelkovi poslední kolo nehráli, takže je čekalo jen osm partií, k tomu ale ještě oba Jirkové měli jedno kolo volný los (lichý počet hráčů), takže hráli jen sedm partií.

Oba Jirkové byli také posledními hráči startovní listiny, Jirka ml. s ratingem 1279 a Jirka st. dokonce úplně bez ratingu, takže bylo jasné, že budou zásadně hrát proti daleko silnějším soupeřům. Dopadlo to ale velmi dobře o čemž při jedné až dvou vynechaných partiích lépe než konečné pořadí svědčí ratingový výkon, což je výše ratingu, která by platila pokud by se započítával jen daný turnaj. Jan Havelka uhrál 3,5 bodu z osmi partií a při skutečném ratingu 1704 byl jeho výkon 1883, Jirka Havelka ml. získal 1,5/7 a při ratingu 1279 zaznamenal výkon 1535 a Jirka Havelka st. uhrál 2/7 a bez ratingu zaznamenal výkon 1850.


17.11.2011
Čtyři medaile z přeboru Zdic

Adam Hanzlík vyhrál turnaj mladších žáků
Na přebor Zdic nás jezdí každoročně opravdu hodně a letos to vypadalo ne rekord, když jsem na předběžném seznamu měl už 22 jmen. Nakonec ale jelo "jen" 18 dětí a to tu, pokud se nemýlím, už v minulých sezónách několikrát bylo. Byli jsme tedy jako obvykle druhou nejpočetnější výpravou po Buštěhradu, který přivezl 20 dětí. Vysoký počet řevnických byl dán jednak účastí několika dětí z liteňského kroužku a také účastí tří začínajících šachistů, kteří hrají šachy teprve od září.


David Melichar byl na svém prvním turnaji
V turnaji mladších nás kromě osvědčených opor Adama Hanzlíka (2001), Františka Havelky (2002), Karla Karpíška (2001), Petra Berdycha (2001) a Ondřeje Kolomazníka (2002) reprezentovaly také děti mladších ročníků, ale s turnajovými zkušenostmi, tedy Matěj Šinágl (2004), Jiří Kolomazník (2004) a dvojčata Maruška a Jiří Karpečtí (2006), kteří byli opět nejmladšími účastníky turnaje a kromě nich čtyři začínající šachisté Ondřej Štucbart (2002), Adam Sklenář (2002), David Melichar (2003) a Jakub Matějka (2003). Předpoklady naplnili Adam Hanzlík a Fanda Havelka, kteří obsadili první dvě místa v turnaji i v kategorii H12. Svou první turnajovou medaili získal Matěj Šinágl, který sice skončil v H10 na čtvrtém místě, ale bronz získal díky tomu, že se v pořadí zdického turnaje se nepočítaly dívky mezi chlapce. Velmi slušně si počínali Petr Berdych a Karel Karpíšek, kteří uhráli po čtyřech bodech a také Ondřej Kolomazník, který uhrál jen o půlbod méně, ale přesto se mu podařilo získat čtvrtou výnonnostní třídu. Maruška a Jirka Karpečtí získali po dvou bodech. Naši začínající hráči sice uzavřeli pořadí kategorií H10 i H12, nějaké body se jim ale podařílo uhrát a turnajové zkušenosti jsou k nezaplacení.

Oproti mladším měla naše sestava v turnaji starších žáků vážné trhliny, když chyběli Jan Havelka (1998) a Jiří Vrecion (1999), důstojně je ale zastoupili Jirka Havelka (2001) a Vojta Paukert (2000), kteří obsadili třetí a čtvrté místo v kategorii H14. V turnaji starších za nás hráli ještě Jan Klimt (1998), Jakub Gruncl (1999) a Lukáš Vebr (2000). V celkovém pořadí se sice nijak neprosadili, zisk 3.5 bodu ale stačil Janu Klimtovi l zisku 4. výkonnostní třídy a Lukáš Vebr uhrál dva body přestože to byl jeho vůbec první turnaj.

V průběžném pořadí základního kola KP kategorie H14 se při absenci Jirky Vreciona zase dostal na první místo Vojta Paukert, svou pozici po dvou vyhraných turnajích upevňuje také Adam Hanzlík v H12, tomu ale zatím schází body z vynechaného prvního turnaje.

základní kolo KP výsledky turnaje fotky


13.-19.11.2011
Jirka Vrecion si zahrál polofinále Mistrovství ČR juniorů
Teprve týden před turnajem a několik dní po uzávěrce přihlášek jsme se dozvěděli, že díky neúčasti jiného hráče postoupil Jirka Vrecion (nar. 1999) jako krajský náhradník na týdenní polofinále Mistrovství republiky juniorů, které se hrálo v Přibyslavi. Jirka sem postoupil na základě výsledku v krajském přeboru juniorů, jehož pořadí se odvíjelo od umístění v srpnovém turnaji O pohár města Říčany.

Po drobných peripetiích s přihláškou Jirka do Přibyslavi odjel i když většina jeho soupeřů byla až o 7 let starších. Ze začátku se mu nevedlo (měl jen 0,5/4), pak se ale trochu chytil a výsledek 3,5/9 vzhledem k jeho věku rozhodně není žádným propadákem.

výsledky na chess-results.com


13.11.2011
Řevnice A - NOVA Kladno 5:3
V zápase jsme sice byli domácí, ale NOVA stejně hraje všechny zápasy doma, protože je družstvo složeno především z tělesně postižených šachistů. Museli jsme tedy do Kladna, ale to pro nás byla jen menší komplikace, horší bylo, že nám chyběli tři první hráči soupisky a to je oslabení víc než citelné, protože soupeř tak měl ratingovou převahu na sedmi šachovnicích. Také jsme celkem jasně prohráli partie na první a čtvrté šachovici v podání Jana Paukerta a Pavla Boháče a nehezky vypadala i pozice Jana Švacha na dvojce, ostatní partie se ale vyvíjely dobře a Ondřej Franc, Josef Starýchfojtů, Patrik Krejčí a Jirka Havelka vyhráli, suverénní byla hlavně výhra desetiletého Jirky na osmičce. Při remíze Jana Havelky na sedmičce bylo rozhodnuto a tak smírně skončili oba soupeři také partii na druhé šachovnici a mohli jsme se radovat z překvapivé výhry.

podrobnosti ...


6.11.2011
Hostomice - Řevnice B 2:3
Poprava řevnického béčka, kterou by měl zápas při rozdílu v ratingu přibližně o 200 bodů na každé šachovnici být, se nekonala. Asi proto, že to byl den černých figur, které vyhrály ve všech partiích a černé jsme jako hosté měli třikrát, což stačilo k překvapivému vítězství v zápase. Cenný bod si opět připsal kapitán Josef Starýchfojtů st. na první šachovnici a o další dva body se postarali po Mistrovství Čech rozehraní bratři Jan a Jiří Havelkovi (nar. 1998 a 2001).

podrobnosti ...


4.-6.11.2011
Mistrovství Čech v nejmladších kategoriích
Týden po "velkém" Mistrovství Čech se na stejném místě, tedy v Harrachově, konalo Mistrovství Čech v nejmladších kategoriích. To se hraje zvlášť hlavně proto, že menší děti potřebují na partie výrazně méně času a akci tak lze zvládnout za víkend. Mistrovské turnaje byly dva, HD8 pro chlapce a dívky do osmi let, který je otevřený a HD10 pro děti do deseti let, který je otevřený jen pro dívky, chlapci se musí kvalifikovat z krajů. Desítky hrají pomalejším tempem (2x30 min. a 30s na tah) a proto začínají už v pátek a turnaj je rozložen do tří dnů, zatímco osmičky se hrají rapidově (2x20min. + 10s/tah) a začínají až v sobotu. Nás reprezentoval František Havelka (nar. 2002) v H10 a Jiří Kolomazník (2004) v H8, doprovodný turnaj si zahráli Jirkův otec Pavel a jeho starší bratr Ondřej. Doprovod tvořili pan Havelka a pan Kolomazník.

Výborně zahrál Fanda Havelka v turnaji desetiletých a s 5,5 body z devíti partií obsadil výborné 12. místo mezi chlapci. I když to bylo nejlepší letošní umístění řevnického zástupce ze všech čtyř kategorií Mistrovství Čech, na postup do finále Mistrovství ČR to bohužel nestačilo. Zdatně si vedl i Jirka Kolomazník v osmičkách když se čtyřmi body obsadil 15. místo mezi chlapci.

výsledky


22.-29.10.2011
Mistrovství Čech do šestnácti let

Dokonalé zázemí nám poskytla chata V zákoutí

Hrálo se už tradičně v harrachovském hotelu Skicentrum
Jako každoročně jsme se ve velkém počtu a reprezentativním obsazení zúčastnili Mistrovství Čech mládeže, které se hrálo v Harrachově 22.-29.10.2012, tedy v týdnu, ve kterém jsou podzimní prázdniny a státní svátek 28.10., takže se děti musely omlouvat ze školy jen na dva dny. Hrály se tři mistrovské turnaje o postup na jarní finále Mistrovství ČR v kategoriích H12, H14 a H16, nejmladší mistrovské kategorie, tedy H10 a H8, hrály své mistrovství Čech teké v Harrachově, ale o týden později. O české tituly hrály i dívky, těm ale nešlo o postup, protože je pro ně i finále Mistrovství ČR otevřeným turnajem. Souběžně s mistrovskými turnaji se hrály i dva turnaje doprovodné, které byly určeny především pro zbylé děti a dospělé členy doprovodu, silnější FIDE Open pro šachisty s ratingem vyšším než 1850, tedy přibližně od první výkonnostní třídy výš a Národní Open pro ty s ratingem do 1850, tedy druhé, třetí a čtvrté výkonnostní třídy, nebo hráče bez ratingu. Všechny turnaje se hrály stejným tempem 90 min. na partii a k tomu 30 s za každý tah a rozepsány byly tak, že se v zásadě hrálo jedno kolo denně. V mistrovských turnajích hrává kolem padesátky dětí, počet účastníků obou nemistrovských turnajů bývá kolem 150 a i s nehrajícím doprovodem se tak celé akce každoročně účastní kolem 500 lidí.


Nejúspěšnější v mistrovských turnajích
byl Jan Havelka - 14. místo v H14
Naše letošní výprava měla 19 členů, z toho 16 dětí a juniorů a tři dospělé jako doprovod. Čtyři děti hrály mistrovské turnaje, čtrnáct dalších turnaje nemistrovské a nehrál jen vedoucí výpravy Jan Paukert. Stejně jeko v minulých letech jsme využili toho, že v říjnu v Harrachově není problém sehnat ubytování a společně s výpravami Kralup, Zdic a s dalšími šachisty jsme si zajistili vlastní ubytování i s kuchyní ve vlastní režii. Celkem šlo o padesátku lidí a organizace se ujal hlavní vedoucí studenovského šachového tábora Roman Burda, kuchyně se ujala správcová ze Studenova Maruška. Po této stránce šlo o dosud nejpříjemnější týdenní mistrovský turnaj, který jsme zažili. Měli jsme zcela pro sebe chatu V zákoutí, kam jsme se ani nevešli, takže osm členů ve věku 15-20 let bydlelo v přilehlém penzinu, ale i ti s námi jedli a účastili se šachového života na chatě, který byl tentokrát velmi bohatý a hlavně méně zkušené děti toho určitě při večerních rozborech a teoretických sporech hodně pochytily. Vlastní organizace kuchyně pak zaručovala, že nikdo rozhodně nestrádal, něco k jídlu bylo k dispozici i mimo dobu výdeje a vždy bylo k dispozici pití. Pro dospělé jsme pak měli na chodbě naražený sud Svijan s chlazením, prostě nádhera.


Ve FIDE Open se nejlépe
umístil Jindřich Paukert
Očekávali jsme útok našich zástupců v mistrovských turnajích na postupové pozice, kterých bylo v každé kategorii osm, protože i když byla špička turnajů velmi silná, ambice si mohli dělat všichni čtyři naši zástupci, takže byla šance, že se to aspoň někomu podaří. To bohužel nevyšlo i když u našich tří zástupců v kategorii H14 žila naděje až do závěrečných kol. Nejvyšší ambice měl bezesporu Jirka Vrecion (nar. 1999), který byl šestým nasazeným hráčem turnaje H14. Jirka sice nehrál špatně, ale chtělo to ještě aspoň dotáhnout do vítězného konce některou z remízových partií, protože jediný půlbod navíc by na postu stačil, s 5,5/9 ale Jirka skončil na 15. místě. To sice pořád není žádný propadák, ale postup je postup. Velmi podobně skončil v téže kategorii Jan Havelka (1998), který uhrál také 5,5 bodu a skončil na 14. místě. U Janka jde hovořit o úspěchu, protože byl nasazen až pod číslem 43 a získal i některé cenné skalpy (např. porazil mistryni Čech Nelu Pýchovou z Vlašimi), ale i tady stačila jediná půlka na postupové umístění a to trochu zamrzí. Vůbec špatně si nevedl ani Pepíno Starýchfojtů (1998) a až prohra v posledním kole právě s Jirkou Vrecionem ho v konečném pořadí odsunula až na 31. místo. Kromě vzájemné partie Jirky s Pepínem došlo i na souboj Jirky s Jankem, tato partie skončila remízou. V kategorii H12 za nás nastoupil Jirka Havelka (2001), ale turnaj mu nevyšel přesto, že v poslední době podává výborné výkony a konečných 3,5 bodu je určitě pod jeho možnosti.


V Národním Openu si nejlépe vedl
Patrik Krejčí
Masa řevnických šachistů nastoupila do nemistrovských turnajů. V turnaji FIDE hráli Jindřich Paukert, Jan Švach a přes nižší rating si ho zkusil i Josef Starýchfojtů st. Nejlépe se umístil Jiondřich, který po výkonu odpovídajícímu jeho ratingu obsadil se 4,5/9 22. místo. O půlbod méně uhrál také v souladu se svým ratingem Jan Švach a Pepíno st. získal velmi slušných 2,5 bodu s výkonem vysoko nad svůj rating.

Celých jedenáct členů řevnické výpravy hrálo Národní Open. Celkem slušně si vedly mladší děti, když Honza Sklenka (nar. 2000), Honza Karpecki (2001), Fanda Havelka (2002), Adam Hanzlík (2001) a Vojta Paukert (2000) uhráli 3 až 4 body a skončili ve druhé polovině konečného pořadí stejně jako tři starší, ale méně zkušení účastníci Jan Šedivý (1996), Martin Derco (1996) a Anika Krejčí (1996). O poznání lépe zahráli Patrik Krejčí (1993), který se 6/9 skončil na krásném 15. místě z 90 účastníků a také Jan Bien (1996), který uhrál 5/9. Překvapením pak byl výkon Jiřího Havelky st., který hrál svůj první turnaj a ze začátku to vypadalo na senzaci, když Jirka vyhrál první tři kola. Ve zbývajících dvou třetinách turnaje už toho sice moc neuhrál, ale i tak jsou 4,5/9 s výkonem blížícím se druhé výkonnostní třídě na začátečníka velmi slušným výsledkem.

Velmi úspěšní byli někteři naši spolubydlící, se kterými se velmi dobře známe hlavně ze šachového tábora Studenov, Míra Körschner (1993) vyhrál FIDE Open, Jindra Řezáč (1986) z Mladé Boleslavi vyhrál Národní Open a Fanda Hánl (1996) z Kralup byl překvapivě druhý v H16.

Při jedné partii denně je na Mistrovství Čech dost volného času, který jsme původně plánovali využít třeba na výlety do hor i za hranice, počasí ale bylo takové, že jsme nakonec nikam nevyrazili a trávili volné chvíle převážně na chatě, tam to ale bylo tak příjemné, že to nikomu moc nevadilo.

výsledky fotky


30.10.2011
Kladno C - Řevnice A 4:4
Zápas v několika případech určitě poznamenala únava, protože celkem pět hráčů řevnické sestavy se v sobotu vrátilo z týdenního Mistrovství Čech v Harrachově. Opět nám chyběli dva hráči základu a soupeř byl favoritem, takže z tohoto hlediska můžeme být za remízu rádi. Za Řevnice bodovali Jan Švach na čtyřce, Pavel Boháč na pětce, Josef Starýchfojtů na šestce a desetiletý Jiří Havelka ml. na osmičce. Jirka přitom suverénně porazil soupeře s více než o třídu vyšším ratingem.

podrobnosti ...


15.-16.10.2011
Výborný nástup do první ligy dorostu

Na první šachovnici za Řevnice hraje
Jirka Vrecion
Velmi úspěšně vstoupilo řevnické žákovské družstvo do nového ročníku 1. ligy mladšího dorostu. Soutěž hrají šestičlenná družstva rozdělená do skupin a ve skupině Jih byly 15.-16.10. na programu první tři kola (hraje 12 družstev každý s každým). V prvním kole proti B týmu Českých Budějovic byly Řevnice jasným favoritem a také bez problému vyhrály 6:0. Celkem hladký průběh měl i druhý zápas proti budějovickému A týmu, který Řevnice vyhrály 4:2. Ve třetím kole bylo naším soupeřem nebezpečné družstvo Příbrami, to ale postrádalo dva hráče základní sestavy a proti řevnické základní sestavě nemělo šanci, zápas skončil 4,5:1,5 pro nás.

Řevnice hrály v základní sestavě 1. Jiří Vrecion (nar. 1999), 2. Josef Starýchfojtů (1998) 3. Vojtěch Jandl (1998, host z Bechyně), 4. Jan Havelka (1998), 5. Jan Bien (1996), 6. Jiří Havelka (2001).

Stoprocentní byli Vojtěch Jandl a Jan Bien, dobře ale zahráli všichni (nejmenší bodový zisk byl 2/3). Díky vysokému skóre jsme se dokonce ujali vedení v soutěži těsně před Bohemians Praha a Táborem, zápasy proti největším favoritům, kterými jsou právě Bohemians, Tábor a ještě OAZA Praha, nás ale teprve čekají.

partie podrobnosti fotky


9.10.2011
Řevnice B - Rakovník C 1,5:2,5
Řevnické áčko odehrálo první zápas sezóny v regionálním přeboru B proti Berounu před týdnem, béčko začínalo s rakovnickým céčkem. Přes nepříliš lichotivé písmeno v názvu, jde o velmi silné družstvo, které na nás sice nepřijelo v té nejsilnější sestavě, přesto ale mělo výraznou ratingovou převahu na všech šachovnicích.

podrobnosti ...


8.10.2011
Celkem úspěšný Slánský helm

Maruška a Jiří Karpečtí
byli nejmladšími účastníky turnaje
Na druhý turnaj základního kola do Slaného jsme v sobotu 8.10. vyrazili už téměř v plné polní, z těch, u koho počítáme s útokem na medaile, chyběl už jen Karel Karpíšek, kovů jsme ale přesto přivezli méně než ze Svatováclavského turnaje, kam jsme jeli v redukované sestavě, i tak byla naše sbírka celkem slušná.

Do Slaného jelo v řevnických barvách 12 dětí a rovnou polovinu výpravy tvořily dvě trojice sourozenců z Litně: Jan Havelka (1998), Jiří Havelka (2001) a František Havelka (2002) a Jan Karpecki (2001), Maruška Karpecká (2006) a Jiří Karpecki (2006). K nim se přidali v turnaji mladších žáků Adam Hanzlík (2001) a Petr Berdych (2001). Do turnaje starších ještě nastoupili Jiří vrecion (1999), Vojtěch Paukert (2000), Jan Sklenka (2000) a Matěj Višňa (1999).

V turnaji mladších jsme měli hned několik želízek, svůj první turnaj absolvoval Adam Hanzlík, kterého pokládáme za jednoho z favoritů stejně jako Františka Havelku a medailové ambice má přinejmenším ještě Jan Karpecki. Fandovi a Honzovi se ale moc nedařilo a skončili až na 7. a 9. místě v kategorii, zato Adam potvrdil předpoklady, vyhrál celý tzurnaj a tím pádem i kategorii H12. Slušné tři body uhrála nejmladší účastnice na39 výpravy i turnaje Maruška Karpecká, něco málo i její stejně starý bratr Jiří.

V turnaji starších svůj slabší výkon z Chodouně napravil Jiří Vrecion, který podle očekávání s pěti body vyhrál kategorii H14, trochu překvapivě zase výrazně bodoval Vojta Paukert, který získal za 4 body bronz v H14. pět bodů stačilo Janu Havelkovi jen na čtvrté místo v H16. 3,5 bodu uhráli Jan Sklenka a Jiří Havelka, jen 2,5 bodu dal Matěj Višňa.

V celkovém pořadí základního kol a KP si vyměnili první a druhé místo Jirka Vrecion s Vojtou Paukertem v kategorii H14, po dvou turnajích žádnou další medailovou pozici nedržíme, na prognózy je ale ještě brzy.

základní kolo KP výsledky fotky


2.10.2011
Řevnice - Beroun 4:4
Nezvykle brzo jsme letos rozehráli soutěže dospělých a řevnické áčko mělo v neděli 2.10. za soupeře Lokomotivu Beroun A. Oběma družstvům chyběli hráči základní sestavy a papírový poměr sil na jednotlivých šachovnicích hovořil o remíze 4:4. Na tu také došlo, i když se výsledky od předpokladů nakonec dost lišily. V řevnické sestavě nezaváhali mladíci Patrik Krejčí a Jan Havelka na sedmé a osmé šachovnici, třetí celý bod za výhru přidal Juraj Steiner na dvojce, v remízové koncovce to ale bylo díky zazvonění soupeřova mobilu a následné kontumaci partie. Remízy přidali Jan Paukert na trojce a se štěstím Josef Starýchfojtů st. na šestce. Celkově jsme nezahráli nic moc a remízu jsme udrželi opravdu se štěstím.

podrobnosti ...


2.10.2011
Pilní Havelkovi

Jan Havelka

Nejpilnějšími řevnickými šachisty byli v září nepochybně bratři Jan (nar. 1998) a Jiří (2001) Havelkovi. Ti se hned první zářiový týden zúčastnili Mistrovství ČR v rapid šachu mládeže, kam postoupili z dubnového krajského přeboru. Postup si uhrál i Jirka Vrecion, nakonec se ale nezúčastnil a rapid ostatně ani není jeho doménou. Hrálo se 3.-4.9. ve Vyškově a konkurence byla velmi silná, z republikové špičky chyběl málokdo. Oba Havelkové se umístili ve druhé polovině výsledkové listiny, Jan v kategorii H14 a Jiří v kategorii H10 (kategorie v rapid šachu jsou podle skutečného věku na rozdíl od praktickému šachu, kde bývají o rok až dva posunuty). Středočeský kraj získal na MČR dvě medaile, obě zásluhou dívek, v kategorii D12 byla druhá Nela Pýchová z Vlašimi a v kategorii D10 Julie Vilímová z Říčan.

Následovalo soustředění talentů Středočeského kraje, které se o víkendu 16.-18.9. konalo v Jizbici (u Vlašimi). Toho už se kromě Jana a Jirky havelkových zúčastnil i Jirka Vrecion, právo účasti měl ze řevnických dětí ještě Josef Starýchfojtů, ten ale nejel. Na soustředění děti celý víkend probíraly nejrůznější témata pod vedením špičkových trenérů, mezi nimiž byl i mezinárodní mistr Josefa Juřek z Plzně.


Jirka Havelka
Aby toho nebylo málo, dali si Jan a Jirka Havelkovi ještě týdenní turnaj Open Vysočina, který se hrál poslední zářiový týden ve Žďáru nad Sázavou. Šlo o otevřený turnaj pro všechny věkové kategorie včetně dospělých, který se započítává na ELO FIDE. Bratrům Havelkovým tím pádem utekl první turnaj Základního kola krajského přeboru, který se hrál ve středu 28.9., ale stálo to za to, výborně zahrál hlavně Janek, který uhrál 4 body z devíti partií s výkonem 1856 a 1.11. poprvé zapíše mezinárodní ELO FIDE. Kdyby se počítalo jen z tohoto turnaje, vyšlo by právě ve výši 1856, ale Janek má zapsáno i 7 partií z lednového Open Praha se slabším výkonem, takže výsledek bude pravděpodobně 1703, ale i to je výborné a protože se prvním FIDE ELO přepisuje i národní rating, bude to skok o přibližně 150 bodů. Špatně si na Vysočině nepočínal ani Jirka, který mezi dospělými uhrál dva body s výkonem poměrně vysoko nad svůj rating.

Open Vysočina skončil v sobotu 1.10. a hned v neděli 2.10. si ještě Jan Havelka zahrál za řevnické áčko dospělých a v zápase proti Berounu na osmé šachovnici hladce vyhrál.


28.9.2011
Překvapivý úspěch na Svatováclavském turnaji
Státní svátek na počest svatého Václava letos připadl na středu, takže se i první turnaj základního kola krajského přeboru mládeže regionu SB - Kladno konal v tento nezvyklý den. Původně se turnaj hrával v Berouně, v posledních letech se ale pravidelně hraje v kulturním domě v Chodouni u Zdic.

Svatováclavský turnaj bývá prvním turnajem sezóny a tím pádem se obvykle těší velkému zájmu dětí, ale letos byla účast trochu menší, přijelo 57 dětí, což bylo i naší vinou, protože řevnická výprava čítala jen 9 dětí a obvykle nás jezdí o dost víc. Mezi chybějícími byli i ti nejlepší, z pravidelných účastníků z různých důvodů chyběli dva bratři Havelkové a Matěj Višňa do turnaje starších a Adam Hanzlík, Karel Karpíšek a bratři Kolomazníkovi do turnaje mladších. Proto jsme neměli obvyklé ambice a spoléhali jsme zejména na loňského celkového vítěze v H14 Jirku Vreciona (nar. 1999, kat. H14) a na Fandu Havelku (2002, H12), který loni celkově vyhrál v kategorii H10 (letos už hraje H12). Kromě nich na turnaj vyrazili Vojta Paukert (2000, H14), Jan Sklenka (2000, H14), Petr Berdych (2001, H14), poprvé i Bělka Mourečková (2001, D12) a také tři sourozenci Karpečtí, nejstarší Jan (2001, H12) v kategorii H12 a dvojčata Maruška s Jirkou, kteří měli s rokem narození 2006 jistý post nejmladších účastníků turnaje. Vzhledem k tomu, že Vojta Paukert a Honza Sklenka poprvé hráli turnaj starších v kategorii H14, Vojta byl dokonce v turnaji starších úplně nejmladším účastníkem a Honza třetím nejmladším, se od nich mnoho neočekávalo, po výborných výkonech z letních turnajů jsme naopak byli zvědavi na výkon Honzy Karpeckého v H12, který si v srpnu uhrál 3. výkonnostní třídu.


Honza Karpecki byl
celkově druhý v turnaji mladších

Honza Karpecki svou rostoucí výkonnost potvrdil a skončil v turnaji mladších i v kategorii H12 na druhém místě (5,5 bodu ze 7), protože ale byl vítěz turnaje z oddílu mimo region (Jiří Soukup, Příbram), ujal se Honza vedení v celkovém pořadí kategorie H12 regionu. To bylo dobře, protože naše druhé želízko v turnaji mladších, Fanda Havelka, moc dobře nezahrál (3,5/7) a obsadil až 11. místo v kategorii. Výborně zahrál nepříliš zkušený Petr Berdych (4,5/7), který byl v turnaji mladších osmý. Dařilo se oběma dívkám, Bělka Mourečková dokázala na svém prvním turnaji uhrát 3,5 bodu, což ji zařadilo na 4. místo mezi mladšími dívkami, ale protože dvě soupeřky, které se umístily před ní, byly přespolní, zaujala druhé místo v průběžném pořadí základního kola. Maruška Karpecká se se svým přímočarým stylem dlouho nemohla uplatnit, ve druhé půli turnaje se jí ale začalo dařit a uhrála tři body. Její také pětiletý bratr Jiří teprve začíná a tak získal aspoň 1,5 bodu. Kategorii H12 vyhrál Jiří Soukup z Příbrami, kategorii H10 Petr Handl ze Zdic, mladší dívky Lea Rosenbaumová ze Zdic.


Vojta Paukert
vyhrál kategorii H14

V turnaji starších se sice opět potvrdilo, že Jirkovi Vrecionovi, který byl s ratingem 1726 prvním nasazeným, rapidová tempa nevyhovují (má rád podstatně delší časy) a se 4,5/7 obsadil "jen" druhé místo v kategorii H14, tu ale se stejným bodovým ziskem vyhrál hned při prvním účinkování mezi staršími Vojta Paukert, což bylo opravdu velké překvapení hlavně vzhledem k Vojtovým letním výkonům, které byly katastrofální. Vojta přitom hrál celý turnaj na prvních šachovnicích, takže se téměř nikomu ze silných soupeřů nevyhnul. O mnoho ale nezaostal ani druhý z nováčků v turnaji starších Honza Sklenka, který uhrál 4/7 a v H14 obsadil páté místo. Protože ale před ním byly dvě dívky, opět se nám naskytl, tentokrát opravdu nečekaně, příjemný pohled při vyhlášení výsledků kategorie H14, kde Řevnice braly všechny tři medaile v pořadí Vojta Paukert, Jiří Vrecion, Jan Sklenka. Kategorii H16 vyhrál Lukáš Dvořák z Buštěhradu, nejlepší starší dívkou byla Josefina Králová z Prahy.

Nakonec tedy přes prořídlé řady přivezla devítčlenná řevnická výprava 4 medaile. Kategorii H16 jsme tentokrát neobsadili, ale můžeme se těšit na další turnaje, ve kterých za nás bude šestnáctky hrát Jan Havelka. Turnaje se poprvé zúčastnily také děti z nám nejbližšiho oddílu v Mníšku pod Brdy, který vznikl teprve před několika lety.

výsledky fotky


1.9.2011
Šachové kroužky ve školním roce 2011-2012
Šachové kroužky se ve školním roce 2011-2012 budou konat v obvyklých termínech a na obvyklých místech, tedy v úterý v budove ZŠ Řevnice (2. stupeň) ve třídě nejblíže vchodu ze Školní ulice, kde budou v 16:15 - 17:00 začátečníci (kteří mohou zůstávat i déle), po nich následují v 17:00 - 18:30 mírně pokročilí a ve čtvrtek v řevnickém zámečku v Mníšecké ulici, kde budou od 17:00 pokročilí a dospělí. V zámečku ale došlo ke změně uspořádání přízemí, takže kroužek bude v jiné učebně, nepochybně to ale najdete. Protože už ZŠ Řevnice vyhlásila kroužky na týden od 19.9., začneme také v tomto týdnu abychom předešli zmatkům i když jsme se chystali na pozdější termín, první školní kroužek tedy bude v úterý 20.9. a první kroužek v zámečku ve čtvrtek 22.9.

Noví adepti se mohou dostavit v uvedených termínech přímo na kroužek.


31.8.2011
Přestupy a ratingy
Šachový přestupní termín je od začátku května do konce srpna a i letos se nás přestupy týkaly ve více případech. Dva hráči nás opustili, Juraj Steiner (nar. 1948) se vrátil do obnoveného pražského klubu Steinitz - Makabi, ze kterého k nám po jeho zániku před několika lety přišel, soutěže družstev za nás ale bude hrát dál jako host. Na rok přestupuje do Říčan Ondřej Franc (1995). Ondra bude v příští sezóně hrát za Říčany v extralize dorostu a protože je v soutěžích mládeže povolen jen jeden host, jsou roční přestupy často jedinou možností, jak družstva sestavit. Ondra za nás také bude dál hrát soutěže dospělých jako host. Z podobné mise se naopak vrátil Jindřich Paukert (1994), který byl na rok zapůjčen do extraligového týmu Kladna. Posledním přestupem, který se nás týkal, byl přestup Jirky Vreciona (1999) ze Zdic k nám. Jirka patří ve své věkové kategorii ke špičce (podle ELO FIDE je v první desítce dětí do dvanácti let v ČR), ale v původním oddílu měl menší možnosti uplatnění. Součástí dohody mezi Řevnicemi a Zdicemi pak je zpětné hostování Jirky ve zdických oddílech dospělých, my budeme jeho síly využívat v soutěžích mládeže.


Jindřich Paukert
V září vyšly nové ratingové listiny jak pro české národní ELO, tak pro mezinárodní ELO FIDE. Do čela řevnického žebříčku se dostal Jindřich Paukert (1994), který po úspěšném turnaji v Klatovech zapsal hodnotu českého ratingu 1935 a FIDE 1914. Překonáním hranice 1900 se Jindřich stal druhým držitelem 1. výkonnostní třídy z řad dětí odchovaných oddílem, tím prvním byl před několika lety Jan Švach (1992). Nejsilnějším řevnickým šachistou sice zůstává Vláďa Matějka, ten je ale momentálně registrován v pražské Holdii.

Činili se ale i mladší šachisté, kterým se ratingy hýbaly hlavně na základě výsledků krajského přeboru a táborových turnajů na Studenově. Mírně si polepšili Jan Bien (1278/1292) a Jirka Havelka (1261/1279), naopak si přes medaile v krajském přeboru mírně pohoršili Jan Havelka (1565/1546) a Pepíno Starýchfojtů (1612/1604). Špatně to vypadalo s ratingem Jirky Vreciona, kterému moc nevyšel krajský přebor (hrál ale o kategorii výš v H16), ani táborový turnaj na Studenově, po výborném výkonu z Poháru města Říčan ale zas tolik neztratil (1741/1727) a navíc Jirka v listopadu zapíše ELO FIDE přes 1800. Na závěr jsem si nechal pro mě senzační šachové procitnutí Matěje Višňi (1999), který o sobě dával vědět už od jara a na turnaji na šachovém táboře zahrál tak dobře, že si uhrál ELO (1277) rovnou ze 4. výkonnostní třídy, což se v našem klubu ještě nikdy nikomu nepovedlo.

Aktuální žebříček ŠK Řevnice


31.8.2011
Prázdninové turnaje

Jan Paukert a Jirka Vrecion na Open Říčany
Přes prázdniny sice řevnický šachový oddíl žádné akce neorganizuje i když ve velkém počtu jezdíme na šachový tábor Studenov, ale některým jednotlivcům to nedá a účastní se různých turnajů, kterých se přes léto hraje celá řada.

Nejexotičtější bylo účinkování sourozenců Karpeckých na přeboru v Chorvatsku, jehož název si netroufám přeložit, tak jej uvádím celý: Otvoreno kadetsko prvenstvo Krapinsko-zagorske županije 2011. - kadetkinje i kadeti do 11 godina. Honzík a Maruška si turnaj zahráli cestou na dovolenou a neztratili se, Honza byl s pěti body 14. a Maruška se třemi body 26., sílu soupeřů ale neznáme, protože Chorvati pracují s národním ratingem výrazně jinak, než jsme zvyklí. Kompletní výsledky turnaje jsou zde. Sourozenci Karpečtí, tentokrát včetně do té doby nehrajícího Jiřího (nar. 2006) se ještě v srpnu zúčastnili turnaje O šachového krále a královnu Frýdku-Místku, kde dobře zahrál hlavně Honza, který skončil třetí v kategorii do deseti let a uhrál si 3. výkonnostní třídu.

Hned na začátku července hrál také junior Jindřich Paukert turnaj Open Klatovy, ve kterém se mu velice dařilo, uhrál 4,5/9 proti silným soupeřům a zahrál tak vysoko nad svůj rating (ELO 1888, výkon 2040). Jindřich hrál ještě v barvách ŠK Kladno, kam byl na rok zapůjčen, koncem srpna ale přestoupil zpátky do Řevnic.

Největší šachové akce roku, turnaje Czech Open v Pardubicích, se v červenci zúčastnili Vladimír Matějka a Jan Švach. Vláďa si zahrál turnaj jednotlivců Open B, ve kterém zauhrál pod svůj rating a uhrál 3/9. Honza Švach hrál turnaj jednotlivců Open C, ve kterém uhrál 4/9, když zahrál lehce pod svůj rating a společně s přáteli z Buštěhradu si pak dal ještě turnaj čtyřčlenných družstev v družstvu Fifty-fifty, ve kterém se mu dařilo podstatně lépe když uhrál 3,5/7 s daleko silnějšími soupeři. Družstvo bylo nasazeno pod číslem 100 a skončilo na 103. místě.

Nejpilnějším řevnickým dospělým šachistou byl přes léto Vláďa Matějka, který si ještě v srpnu zahrál Metalmex Open známý také jako Open Liberec. Tady Vláďa uhrál 5/9 a obsadil 18. místo, opět ale zahrál pod svůj rating. Výsledky najdete zde

Koncem srpna k nám ze Zdic přestoupil Jirka Vrecion (nar. 1999), který s námi už v minulé sezóně hrál ligu i další turnaje. Už v řevnických barvách se pak spolu s Janem Paukertem zúčastnili v posledním srpnovém týdnu turnaje O pohár města Říčany, kde se oběma dařilo a hlavně Jirka zahrál vysoko nad svůj rating (4/9, ELO 1771, výkon 1922). Výsledky říčanského turnaje najdete zde, máme i pár fotek .


14.8.2011
Šachový tábor Studenov

Bratři Kolomazníkovi na výletě
v Polsku u vodopádu Kamienczyka
Jako každoročně se řada dětí ze řevnického oddílu zúčastnila šachového tábora Studenov. Tábor má dva desetidenní běhy. První z nich, který se konal v závěru července, byl určen pro děti do dvanácti let, druhý v srpnu pro dětí 10-15 let, po dohodě je ale z termínových důvodů možná i účast věkkem neodpovídajícího dítěte na některém z běhů.

Letos jsme vytvořili nový řevnický rekord, když se tábora zúčastnilo celkem 14 dětí (z toho 4 byly na obou bězích) a byli jsme tak nejpočetněji zastoupeným oddílem. Zastoupeni jsme ale byli i ve vedení tábora, Jan Paukert byl na obou bězích zástupcem hlavního vedoucího a webmasterem, prvního běhu se ještě jako táborová vedoucí zúčastnila Hana Havelková, jako zdravotník Martin Šinágl a jako praktikant Ondřej Franc.

Řevnických dětí bylo na prvním běhu 10: Jan Havelka (nar. 1998), Jiří Havelka (2001), František Havelka (2002), Vojta Paukert (2000), Adam Hanzlík (2001), Jan Karpecki (2001), Karel Karpíšek (2001), Petr Berdych (2001), Ondřej Kolomazník (2002) a Jiří Kolomazník (2004) a na druhém běhu 8: Jan Havelka (nar. 1998), Jiří Havelka (2001), František Havelka (2002), Vojta Paukert (2000), Martin Derco (1996), Jan Šedivý (1996), Matěj Višňa (1999) a Jan Sklenka (2000). Všichni tři bratři Havelkovi a Vojta Paukert si dali oba běhy.

Na táboře jsou vyvážené šachové a nešachové činnosti tak, aby se děti něco naučily, ale zároveň si užily normálního táborového života. Letos jsme měli velmi silné trenérské obsazení, ze kterého ještě vynikal na pevním běhu pan Evžen Gonsior, který dříve zastával mimo jiné funkci ústředního trenéra šachového svazu, je vynikajícím pedagogem a s dětmi to opravdu umí. Na prvním běhu jsme díky dostatku trenérů také poprvé mohli děti rozdělit do pěti výkonnostních skupin.

Děti také hrály celotýdenní táborové turnaje, ze kterých si přivezli medaile Jan Havelka (3. místo v turnaji A+B z 1. běhu) a Karel Karpíšek (2. místo C+D z 1 běhu). Kromě toho si Petr Berdych na 1. běhu uhrál 4. výkonnostní třídu a Matěj Višňa na 2. běhu dokonce ELO rovnou ze 4. výkonnostní třídy.

Hlavně ale děti vypadaly po táboře bez výjimky spokojeně.

Dění na táboře podrobně mapují táborové stránky www.sachovytabor.cz.


26.5.2011
Řevnické řádění na přeboru ZŠ Mníšek

Maruška Karpecká
Na úplný závěr školního roku jsme si zajeli zahrát školní přebor mníšeckých dětí, kam nás pozvali už vloni a který stejně jako vloni připomínal spíš přebor ŠK Řevnice, protože mníšecké děti šachy hrají spíš svátečně. Turnaj tak byl pro děti spíš oddechovou záležitostí po náročném krajském přeboru v Mladé Boleslavi. Stejně jako vloni se zúčastnila trojice Vojta Paukert (vloni vyhrál), Jan Sklenka a Adam Hanzlík, letos se k nim ještě přidal Honza Bien a sourozenci Jan a Maruška Karpetzki. Řevnické děti nedaly nezkušeným hostitelům šanci, obsadily první čtyři místa v turnaji a vyhrály všechny kategorie. Vítězem turnaje a kategorie starších žáků se stal se stoprocentním bodovým ziskem Jan Bien, mladší žáky vyhrál Jan Karpecki a dívky Maruška Karpecká. Maruška sice byla jedinou dívkou v turnaji, ale trofej jí patřila oprávněně, protože uhrála 3,5 bodu ze sedmi možných a ve svých pořád ještě čtyřech letech porážela i mníšecké deváťáky.

výsledky fotky


26.6.2011
Dvě medaile z krajského přeboru mládeže 2011

Pepíno Starýchfojtů
vybojoval stříbro v kategorii H14
Závěrečnou mistrovskou akcí sezóny bylo dvoudenní finále krajského přeboru mládeže, které se hrálo o posledením červnovém víkendu v Mladé Boleslavi. Na krajském přeboru jde o kromě titulů také o postupová místa na podzimní Mistrovstvé Čech v Harrachově a i když jich má náš kraj dost, je i hodně zájemců o ně, takže postup není vůbec jednoduchý. Nám z ze základního kola KP a přímým postupem postoupilo do finálového turnaje celkem 8 chlapců, dva další si zahráli jako náhradníci.

Největší naděje jsme si dělali v kategorii H14, ve které startovali Janek Havelka (nar. 1998), který udělal v posledních měsících znatelný pokrok a Pepíno Starýchfojtů (1998), který je naší spolehlivou ligovou oporou a očekávali jsme od něj dobrý výsledek i když toho v poslední době moc nenahrál. Oba byli také vysoko nasazeni, Pepíno jako dvojka a Janek jako trojka a předpoklady se potvrdily, na velmi vyrovnané výsledkové listině skončil Pepíno druhý a Janek třetí, přesně podle nasazení, oba také postupují na Mistrovství Čech.

Další otázkou bylo, jak si v kategorii H12 povede naše čtveřice, která suverénně vyhrála první čtyři místa v základním kole. Soupeři v krajském finále ale nic takového nedovolili. Nejlépe skončil podle předpokladu Jirka Havelka (2001), který skončil s pěti body na šestém místě, což sice neznamenalo medaili, ale postup na Mistrovství Čech ano. O bod méně uhráli Adam Hanzlík (2001) a Honza Sklenka (2000) na 11. a 12. místě a ještě o půlku méně Vojta Paukert (2000), který skončil sedmnáctý, takže cvelkově mohla s výkonem naší čtveřice panovat spokojennost.

Z prvního místa základního kola postoupili do finále také Honza Bien (1996) v kategorii H16 a Fanda Havelka (2002) v kategorii H10. Věděli jsme, že to Honza v šestnáctkách, které si kromě věkově příslušných dětí zahrálo také několik předních mladších šachistů, kteří měli ve svých kategoriích jistý postup, nebude mít vůbec lehké. Honza se ale nedal, uhrál 3,5/7 a vylepšil si osobní koeficient. Velkým otazníkem byl možný výsledek Fandy Havelka, protože v kategorii H10 je možné kde co, ale Fanda zahrál velmi dobře a obsadil konečné čtvrté místo znamenající postup na Mistrovství Čech.

Jako náhradníci nastoupili Matěj Višňa v H14 a Jan Karpecki v H12. Matěj uhrál 2,5 bodu a Honza 2 body, což v tak těžkém turnaji zase nebylo špatné.

Když to sečteme, tak jsme si z kraje přivezli dvě medaile za 2. a 3. místo v H14 v podání Pepína Starýchfojtů a Janka Havelky a další dvě postupová místa na Mistrovství Čech, o která se postarali zbylí bratři Havelkovi Jirka a Fanda. To není na desetičlennou výpravu vůbec špatné.

Krajský přebor po mnoha letech, kdy jej pořádali vlašimští a sedlčanští šachisté, poprvé uspořádaly mndoboleslavské oddíly Autoškoda a Šachklub Dobrovice a pořadatelství zvládli výborně. Hrálo se, bydlelo i jedlo v areálu střední odborné školy, v sobotu večer jsme využili sousedství městského koupaliště s vyhřívaným bazénem. Výpravu doprovázeli standardně Jan Paukert, Jiří Havelka st. a Josef Starýchfojtů st.

výsledky FOTKY


29.5.2011
Dvě řevnická družstva na Mistrovství ČR družstev starších žáků v rapid šachu


Přesto že hrálo padesát družstev došlo i na vzájemný zápas
Řevnice A (vpravo) - Řevnice B. Vyhrálo áčko poměrem 5:1.

Na uspořádání víkendového Mistrovství ČR družstev starších žáků v rapid šachu se sice každoročně pořádá konkurz, ten je ale jen formalitou, protože je předem znám vítěz. Tím je vždy Sokol Zaječice, který tento velký turnaj (přes 500 účastníků) pořádá na Seči už od šedesátých let minulého století. Turnaj je také specifický tím, že sem přijede drtivá většina ligových a extraligových týmů vyzkoušet sestavy pro příští ligový ročník, které si to rozdávají na rovinu bez dělení do skupin. Tím pádem ale také jde o turnaj velmi náročný a náš výsledek z roku 2007, kdy jsme skončili na desátém místě v pořadí MČR (12. celkově) dosud patří k tomu nejlepšímu, čeho jsme po sportovní stránce dosáhli.

Naše letošní ambice ale byly podstatně nižší, mimo jiné proto, že na turnaji je v sestavě povolen jen jeden host a zároveň je povinná dívka, kterou jsme při absenci Aniky Krejčí neměli a museli jsme tedy místo naší standardní ligové posily Jiřího Vreciona ze Zdic vzít jako hosta dívku (i když zahrála výborně). Sečský turnaj ale má i jiné kouzlo, bydlíváme ve srubech a uprostřed přírody, děti se tu docela vyřádí a rády sem jezdí. To byl, spolu s nutností širšího kádru získávat zkušenosti, také hlavní důvod, proč jsme i letos postavili družstvo B.


Honza Bien

Jana Pokorná
Řevnické áčko hrálo v sestavě Josef Starýchfojtů (nar. 1998), Jan Havelka (1998), Jan Bien (1996), Jiří Havelka (2001), Jan Sklenka (2000) a hostující Jana Pokorná (1999) z Rakovníku. Na jedničce hrál Pepíno Starýchfojtů, který nakonec uhrál 2,5 bodu z devíti, což sice není moc, ale odpovídá to síle soupeřů na první šachovnici a také tomu, že Pepíno rozhodně není specialista na rychlejší rapidová tempa. Dvojnásobnou porci pěti bodů uhrál na dvojce Janek Havelka, který zahrál mírně nad svůj rating. Nejlepší výsledek vysoko nad svým ratingem uhrál na trojce Honza Bien, u Honzy to ale zas není takové překvapení, protože jemu rychlejší tempa naopak svědčí. 3,5 bodu uhrál Jirka Havelka na čtyřce a i když to nevyladá jako bůhvíjaký výkon, i tak to bylo nad Jirkův rating, což svědčí o náročnosti turnaje. Poprvé naplno v áčkové sestavě hrál Honza Sklenka na pětce a tři body, které uhrál, zhruba odpovídaly jeho výkonnosti. Na poslední šestou šachovnici jsme posadili hostující Janu Pokornou z Rakovníku a Jana se docela vytáhla, protože se čtvrtou výkonnostní třídou uhrála 4,5 bodu a zahrála vysoko nad svůj rating. V průměru tedy áčko zahrálo přibližně to, co podle ratingu mělo a to se projevilo konečným umístěním na 27. místě, těsně před nasazovacím číslem (29.). I když se nejedná o nějaký výrazný výsledek, herně panovala s družstvem spokojenost. Na turnaji se nám poprvé podařilo porazit áčko extraligových Říčan (i když tu proti extralize nemohli postavit své nejstarší ročníky) a dost těsná byla i prohra s favorizovaným družstvem OAZA Praha.


Adam Hanzlík

Pepina Králová
Slušně si počínalo i družstvo B, které bylo nasazeno pod číslem 44 a nakonec skončilo na 41. příčce. Béčko bylo určeno především pro mladé naděje, ty jsme ale doplnili ostřílenými borci. Jedničku hrál Martin Derco (1996), jehož hlavním úkolem bylo vzít na svá bedra těžkou pozici lídra a posunout další sestavu bez povinnosti bodovat. Martin se ale vzchopil a při průměru soupeřů 1463 uhrál dva body, za což si jednoznačně zaslouží pochvalu. Dvojku hrál Vojta Paukert (2000) a ani on to neměl vůbec lehké (průměr soupeřů 1386), odešel ale s nulou a to nutné určitě nebylo. Na trojce se zato vytáhl Adam Hanzlík (2001) ziskem pěti bodů, což byl skvělý výkon. Dalším, kdo zaváhal, byl Fanda Havelka (2002) na čtyřce, když uhrál jen jeden bod. Na pětce za nás hrála další hostující dívka, Pepina Králová (2000) z Pankráce a s hostujícími dívkami jsme měli šťastnou ruku, Pepina zahrála výborně a uhrála pět bodů. Největší bodový příděl nahrál družstvu druhý ze starších chlapců v družstvu, Honza Šedivý (1996), který uhrál sedm bodů a to byl skvělý výkon přesto, že to na šestce měl přece jen o něco lehčí. V béčku tedy někteří zaváhali, ale jejich výpadky nahradili jiní a výsledkem bylo mírně lepší umístění proti nasazení.

V turnaji došlo i na vzájemný souboj řevnického áčka s béčkem, vyhrálo áčko poměrem 5:1 při dvou remízách na třetí a páté šachovnici.

V rámci akce se hraje také rapidový turnaj dospělých, jehož aktéry jsou hlavně vedoucí družstev. V něm naše barvy hájil Josef Starýchfojtů st. a počínal si velmi dobře, když v sliné konkurenci obsadil 12. místo.

Ze středočeského hlediska bylo zajímavé sledovat, zda své pozice uhájí extraligová Vlašim, která byla nasazená jako č. 2. Povedlo se Vlašim skončila třetí a po druhém místu v letošním extraligovém ročníku tak získala další významnou medaili v soutěžích družstev.

Nedílnou součástí turnaje pro nás bývá společný páteční táborák se spřátelenými družstvy Vlašimi, Sedlčan, Říčan a dalšími, tentokrát jej ale znemožnil vytrvalý déšť. Výpravu vedli Jan Paukert, Jiří Havelka st., Josef Starýchfojtů st. a oba tatínkové hostujících dívek, Václav Pokorný a Jindřich Tvrdý.

výsledky fotky


8.5.2011
Mírně zakletý přebor družstev mladších žáků


Všechna tři řevnická družstva na říčanském náměstí, zprava A, B, C.

Přestože řevnickému áčku na letošním krajském přeboru družstev mladších žáků opět nevyšel útok na přední pozice, jsou naše dojmy z turnaje velmi pozitivní, protože se nám podařilo sestavit rekordní tři družstva a děti v nich hrály jak o život. Turnaj měl také historicky nejvyšší účast, hrálo 19 družstev, což je obdivuhodné a pro kraj lichotivé vzhledem k tomu, že vůbec sestavit šestičlenné družstvo dětí do dvanácti let schopné hrát zápasy je pro většinu oddílů v republice nemyslitelné. Na rekordním počtu se výrazně podílely pořádající Říčany, které postavily neuvěřitelných šest družstev.

My jsme za téměř deset let existence řevnického šachového klubu v kategoriích mládeže dosáhli na krajské tituly ve všech disciplínách jednotlivců i družstev kromě jediného a to titulu přeborníka v družstvech mladších žáků. Pravda je, že jsme nikdy nebyli favority, postavit silné a vyrovnané šestičlenné družstvo dětí do dvanácti let je obtížné a první dvě místa v této kategorii většinou a zaslouženě získaly Říčany a Vlašim (jen v roce 2010 si to prohodili), tedy dva oddíly s velkou a silnou základnou, nám se ale nikdy nepodařilo uloupnout ani bronz, přestože na to jsme sestavy při troše štěstí několikrát určitě měli. V duchu této tradice se bohužel pro naše áčko odehrál i tento ročník.

Družstvo A - 7. místo


kapitán Honza Sklenka

Jirka Havelka, 2. šachovnice
4,5 bodu ze 7 partií
Postavili jsme velmi vyrovnané družstvo, ve kterém není velký problém pro hráče na šesté šachovnici porazit hráče na jedničce. Družstvo hrálo v sestavě Jan Sklenka (nar. 2000), Jiří Havelka (2001), Jana Pokorná (host z Rakovníka, 1999), Adam Hanzlík (2001), Vojta Paukert (2000) a František Havelka (2002). Protože jsme byli nasazeni jako trojka za výrazně favorizovanými družstvy Říčan a Vlašimi a ve skupině asi čtyř zhruba stejně silných celků, mohli jsme si dělat naději na bronz a při velkém optimismu, pokud by se nám podařilo pozlobit některého favorita, i na postup (na MČR postupují první dva). Favority jsme ale pozlobili jen mírně v zápasu proti Vlašimi, kde sice v jednu chvíli stály na šachovnicích 4 výhry, nakonec jsme ale prohráli neuvěřitelně 0,5:5,5. Přiléhavě tento zápas ohodnotil vlašimský vedoucí Jaroslav Pýcha slovy "je dobře, že partie nejsou zapsané" v článku na vlašimském webu. To byl ale asi jediný zápas, který lze družstvu vytknout, prohráli jsme sice také s říčanským áčkem a s Kralupy, tam už se ale bojovalo v rámci našich možností. Prokletí turnaje se projevilo tím, že přesto, že jsme čtyřikrát vyhráli a na rozdíl od mnoha ostatních hráli se všemi favority, jsme obsadili až sedmé místo. O to se ale také postaral nedokonalý systém hodnocení při rovnosti bodů (už byla dohodnuta jeho úprava v dalších letech), podle výkonu by našemu družstvu slušelo tak páté místo. Hráčům není co vytknout, v této kategorii ještě mají nárok na občasné úlety a podle rostoucích zisků směrem dozadu se také potvrdila velká vyrovnanost našich hráčů, dva z nich je ale třeba obzvlášť pochválit: vynikající výkon podal Jirka Havelka, který s jedinou prohrou uhrál na velmi těžké druhé šachovnici 4,5 bodu a výborné jsou také 4 body hostující Jany Pokorné na trojce. Role kapitána a trochu také obětního beránka na nejtěžší první šachovnici se se ctí zhostil Honza Sklenka. Ještě jedna dobrá zpráva: příští rok může družstvo na rozdíl od většiny konkurentů hrát ve stejné chlapecké sestavě.

Družstvo B - 8. místo


kapitán Matěj Višňa

Honza Karpecki, 2. šachovnice
4 body ze 6 partií
Povzdechy nad umístěním áčka ovšem musí vystřídat velké nadšení nad umístěním béčka, protože osmé místo druhého řevnického týmu, který se tak dostal před řadu silných celků, jakými jsou Zvole, Český Brod, Buštěhrad nebo Zdice, opravdu nemohl čekat ani největší optimista. Výsledky družstva v prvních kolech byly podle očekávání a jednu výhru si řevnické béčko připsalo i za to, že při lichém počtu družstev pauzírovalo, v posledním kole se mu ale překvapivě podařilo na hlavu porazit áčko Zdic poměrem 4,5:1,5 a tím dosáhnout výborného umístění, i když musíme připustit, že tady nám zase švýcarský systém trochu pomohl. Družstvo hrálo v sestavě Matěj Višňa (1999), Jan Karpecki (2001), Josefina Králová (host, Pankrác, 2000), Petr Berdych (2001) a Matěj Šinágl (2004). Všichni zaslouží pochvalu za to, že hráli jak o život, speciální pochvalu zaslouží Matěj Višňa, který dokonale splnil roli kapitána. Vynikající výkon podal Honza Karpecki se čtyřmi body ze šesti partií na druhé šachovnici a další výrazné body pro družstvo získala Pepina Králová se 3,5 bodu na trojce.

Družstvo C - 19. místo


kapitán Honzík Tachezy

Maruška Karpecká
Na naše céčko sice zbylo až poslední místo, to ale nic neubírá na sympatickém vystupování jednoho z nejmladších družstev turnaje, které nastoupilo v sestavě Jan Tachezy (2001), Ondřej Kolomazník (2002), Václav Řezáč (1999), Tadeáš Král (2003), Jiří Kolomazník (2004) a Marie Karpecká (2006). Družstvo přes poslední místo zaznamenalo dvě výhry, jednu kontumační za pauzírování při lichém počtu družstev a druhou, sice těsnou, ale přesto výhru nad buštěhradským béčkem. Také naše třetí družstvo je třeba pochválit hlavně jako celek, přesto nejde opět nevyzdvihnout na první šachovnici hrajícího kapitána Honzíka Tachezyho za bojovný výkon, díky kterému se mu podařilo urvat aspoň bod přestože to měl opravdu hodně těžké. Největší pochvalu si ale nechávám nakonec a to samozřejmě pro absolutně nejmladší účastnici celého turnaje Marušku Karpeckou (další v řadě byl o rok a půl starší), která pro družstvo na šesté šachovnici uhrála 3 body ze šesti partií, což bylo nejvíc ze všech členů družstva. Na ani ne pětiletou, ale s gustem hrající Marušku se chodili dívat i trenéři z ostatních oddílů a často jen nevěřícně kroutili hlavou. Maruška padesátiprocentním bodovým ziskem dokázala, že její předchozí výsledky mezi staršími dětmi nebyly náhodné.

Turnaj zaslouženě a podle očekávání vyhrálo systémem start-cíl první družstvo Říčan před Vlašimí, pro kdekoho bylo možná překvapením třetí místo Příbrami, ale ne pro nás, kteří příbramské šachisty trochu známe.


Tadeáš Král

Josefina Králová

Jana Pokorná
Za vydařený a velmi dobře zorganizovaný turnaj je třeba poděkovat říčanským organizátorům stejně jako mnoha lidem, kteří pomohli s účastí tří řevnických družstev. Především to byli naši hosté, kterými byly v družstvech A a B výborně hrající dívky Jana Pokorná a Pepina Králová, bez nichž bychom v turnaji s povinnou dívkou v sestavě byli ztraceni a také Pepinině bratru Tadeášovi, který vhodně doplnil řady našeho třetího družstva. Osmnáctičlennou sestavu také bylo třeba dovézt do Říčan a zpět, o to se obětavě postarali pan Havelka st., pan Šinágl, paní Berdychová a hlavně pan Pokorný, který nám Janu do Říčan dovezl až z Rakovníka.
30.4.2011
Závěr základního kola KP mládeže - Velká cena Buštěhradu


V celkovém pořadí H12
jsme brali všechny medaile
1. Jirka Havelka, 2. Vojta Paukert. 3. Honza Sklenka
Poslední turnaj základního kola krajského přeboru mládeže se hrál už tradičně v Buštěhradu a pro nás to byl spíš příjemný výlet, protože jsme měli předem jistá prvenství ve třech kategoriích a v kategorii H12 dokonce první čtyři místa. O lepší pozici tak bojoval jen průběžně třetí Jan Havelka v kategorii H14 a také se hrálo o to, jak se seřadíme v kategorii H12. Jistí vítězové kategorií Jan Bien, Jiří Havelka a František Havelka to ale jako výlet rozhodně nepojali a všichni své kategorie i v tomto turnaji vyhráli. Dařilo se i ostatním a všech 12 řevnických účastníků se umístilo dobře.

V turnaji mladších si trofeje do Buštěhradu přijeli vyzvednout jistý vítěz kategorie H10 Fanda Havelka, jistý vítěz kategorie H12 Jirka Havelka (nar. 2001) a v H12 také Vojta Paukert (2000), který mohl být druhý nebo třetí, šlo jen o to, v jakém pořadí se srovnají spolu s Honzou Sklenkou (2000) a Adamem Hanzlíkem (2001) za vedoucím Jirkou. Vojta v prvních kolech poněkud zaostal a do bojů na špici nezasáhl přímo, nakonec se ale propracoval na slušné čtvrté místo v kategorii. Ostatní zájemci o medaile se rvali na čele turnaje až do závěrečných kol, ve kterých došlo na jejich vzájemné souboje a tady poněkud zaostal Adam, který prohrál jak s Honzou Sklenkou, tak s Jirkou Havelkou. Konečné pořadí buštěhradského turnaje v H12 pro nás přesto bylo opravdu hezké, kromě chlapců, kteří bojovali o medaile, se v ještě na 5. místo prosadil Honza Karpecki (2001), takže Řevnice obsadily 5 míst z prvních šesti a jen na třetí místo se vklínil Ladislav Dudák ze Slaného. V kategorii H10 za nás kromě vítězného Fandy Havelky (2002) nastoupila také Maruška Karpecká (2006), která opět byla s přehledem nejmladší účastnicí turnaje a mezi až o šest let staršími dětmi uhrála 2,5 bodu, což je velmi slibné. Dobře v kategorii H12 zahráli i Karel Karpíšek (2001) se čtyřmi body a Petr Berdych (2001) se třemi body. Ani druhé místo v turnaji nakonec Honzovi Sklenkovi nestačilo na to, aby se v konečném pořadí základního kola dostal před Vojtu a tak se naši reprezentanti obsadili první čtyři místa v základním kole v pořadí Jiří Havelka, Vojtěch Paukert, Jan Sklenka a Adam Hanzlík.


Maruška Karpecká si jde
pro cenu pro nejmladšího účastníka
V turnaji starších bojoval Janek Havelka (1998) o vylepšení pozice v celkovém pořadí H14 a to se mu vůči dosavadním soupeřům na prvních místech povedlo, když předstihl buštěhradského Ondřeje Škubala, všem ale vypálil rybník Jirka Vrecion ze Zdic, který turnaj vyhrál a protože mu jeden scházel do počtu, připsal si za něj plné body a vyhrál tak i základní kolo v kategorii H14. Na Janka tedy zbyl bronz, i to je ale v silně obsazených čtrnáctkách úspěch. V kategorii H16 bylo o celkovém vítězství Honzy Biena (1996) jasno, ale Honza si ze svého posledního regionálního turnaje v žákovských kategoriích chtěl odnést ještě jeden pohár navíc, což se mu také podařilo a kategorii H16 vyhrál. Slušné tři body uhrál v turnaji starších Matěj Višňa (1999).

Buštěhradský turnaj byl jako vždy velmi dobře zorganizován, v provozu byl i sympaticky zásobený bufet a jako každoročně se děti ve volných chvílích mohly zúčastnit vědomostní soutěže, ve které odpovídaly na otázky týkající se města Buštěhrad a také Evropské unie v souvislosti s výročím našeho vstupu. Jana Paukerta a Jiřího Havelku staršího dokonce pořadatelé odměnili, prvního za řízení většiny turnajů základního kola a druhého jako nejlepšího šachového otce. Vzhledem k tomu, že něco takového nebývá zvykem, to pro nás bylo opravdu milé překvapení. Turnaj zakončily hned dva ceremoniály, na kterých ceny předávala starostka Buštěhradu paní Jitka Leflerová, napřed se rozdávaly trofeje za pořadí v turnaji a pak za celkové pořadí základního kola.

Z dvanácti medailových pozic v chlapeckých kategoriích, které byly ve hře v celém základním kole, jsme jich tedy do Řevnic přivezli rovnou polovinu. To je výsledek, jakého se nám ještě nikdy nepodařilo dosáhnout a můžeme jen doufat, že děti svůj výkonnostní růst potvrdí i v soutěžích na vyšších úrovních, zejména na finále krajského přeboru, kam od nás postoupila šestice medailistů ze základního kola a ještě Adam Hanzlík ze čtvrtého místa H12.


21.-25.4.2011
Turnaj šachových nadějí


Fanda Havelka

Jirka Vrecion
Na Turnaj šachových nadějí (TŠN) do Frýdku-Místku jezdíme v různých sestavách už léta, tolik členů jako letos ale naše výprava asi ještě neměla. Nejednalo se ale jen o členy našeho klubu, svezlo se s námi ještě nekolik dalších šachistů. Do turnajů v žákovských kategoriích, jejichž rozdělení bylo letos na TŠN poněkud atypicky HD9, HD12 a HD15, jsme přihlásili Jana Havelku, Honzu Biena a Josefa Starýchfojtů v kategorii H15, Jirku Havelku, Vojtu Paukerta, Matěje Višňu s našeho už stabilního hosta ze Zdic Jirku Vreciona v kategorii H12 a Františka Havelku v kategorii H10. FIDE turnaj dospělých si zahrál Ondřej Franc, Josef Starýchfojtů st. a další host ve výpravě Adam Čáp z Kladna a v podstatě externí člen výpravy Robin Hrdina z Vlašimi, který byl jejím členem jen formálně.

V tradičně velmi silně obsazených dětských turnajích měl největší šance Jirka Vrecion (nar. 1999), který byl v kategorii H12 osmým nasazeným hráčem z 69 startujících. Ostatní účastníci kategorie H12 z naší výpravy nejen že nedosahují jeho kvalit, ale také většinou patřili k mladším ročníkům kategorie, což byla hlavně u Jirky Havelky (nar. 2001) poměrně výrazná nevýhoda. V tomto duchu se také turnaj vyvíjel, zatímco Jirka Vrecion hrál celý turnaj na předních šachovnicích, ostatní se celý turnaj pohybovali ve druhé polovině startovního pole, kde také všichni skončili. Jirka zahrál výborně, prohrál jen s prvním nasazeným domácím Matyášem Markem a v závěru atakoval medailové pozice. To se sice nepovedlo, ale i tak je jeho konečné čtvrté místo za 6,5 bodu z devíti vynikajícím úspěchem. Asi nejsvětlejším bodem účinkování ostatních v této kategorii bylo dokonalé zúročení přípravy a výhra nad úřadující mistryní republiky do deseti let v podání Matěje Višni.

V kategorii H15 měl dobrý start Pepíno Starýchfojtů (1998), který se také dostal na stoly se státními vlaječkami (asi tak prvních sedm šachovnic), jediný získaný bod z posledních pěti kol ho ale posunul dokonce za oba kolegy. Spolu s Honzou Havelkou (1998) a Honzou Bienem (1996) se v konečném pořadí seřadili kolom 40. místa.

Výborně si počínal Fanda Havelka (2002) v kategorii H9, po šestém kole to dokonce vypadalo na velké překvapení, když se Fanda propracoval až na třetí šachovnici. Pak se ale projevilo, že začít dobře turnaj ve švýcarském systému pak znamená dostávat silné soupeře až do konce a Fanda po prohrách ve třech posledních kolech pozici neudržel, i tak ale bylo jeho 28. místo nakonec nejlepším řevnickým umístěním v dětských turnajích.

Střídavě si vedli i naši zástupci ve FIDE Open turnaji. Výborně začal Pepíno Starýchfojtů st., který v prvním kole porazil o téměř 400 bodů silnější soupeřku, pak ale následovala série nul, z nichž některé byly dost nešťastné, a Pepíno zachraňoval slušný výsledek až v posledních kolech, kdy se mu podařilo přidat další dva body. O něco lépe si počínal Ondřej Franc, který uhrál 3,5 bodu. Výborně zahrál hostující člen naší výpravy Adam Čáp z Kladna, který uhrál velmi dobrých 5 bodů, ale hlavně předváděl hezké výkony na šachovnici. V tomto ohledu se ovšem zaskvěl hlavně Robin Hrdina z Vlašimi, o kterém se zdráhám hovořit jako o členovi naší výpravy, protože bydlel jinde, ale formálně jsme ho měli na starosti. Robin předvedl pěknou střelbu v úžasné partii v pátém kole proti Petru Mičulkovi, ve které dvakrát nabízel oběť jezdce, které ale nebyla přijata a jakoby tím byl zklamán, nakonec úspěšně obětoval dámu a vyhrál. Partie je zařazená v naší sbírce a Robin ji také okomentoval na vlašimských stránkách.

Turnaj byl jako vždy skvěle zorganizován, hrálo se v krásném sále místeckého Národního domu a přijely děti ze šestnácti států. Obsazení bylo silné natolik, že děti, které se pohybovaly u konce průběžného pořadí narážely i na zadních šachovnicích na dost silné soupeře, na což nejsme z běžných dětských turnajů moc zvyklí a to bylo jen dobře. Na druhé straně se jedná o akci fyzicky i finančně velmi náročnou.

fotky výsledky partie


17.4.2011
Čtvrté místo dětí v 1. lize mladšího dorostu


Řevnické družstvo, zleva: Jan Bien, Josef Starýchfojtů, Ondřej Franc,
Jiří Havelka, Jan Havelka, trenér Jan Paukert a Jiří Vrecion
Víkend 15.-17.4. byl vyhrazen ligovým soutěžím mládeže, ve kterých se hrála poslední kola. Řevnické družstvo mělo na programu čtyři poslední zápasy ve skupině Jih 1. ligy mladšího dorostu. Na ligovém soustředění v Táboře jsme hráli postupně proti táborskému béčku (i když se družstvo jmenuje Tábor "A", je výrazně slabší než druhý táborský tým v soutěži), vlašimskému béčku, Havlíčkovu Brodu a Humpolci. Zatímco zápasy proti Táboru a Humpolci měly být naší kořistí, silné vlašimské béčko a Havlíčkův Brod zase měli bodovat proti nám. Výkonnostní rozdíly ale nebyly velké a v soutěži není o překvapivé výsledky nouze, takže jsme na to byli opravdu zvědavi. Naše pozice před závěrem soutěže nebyla špatná, drželi jsme 5. místo a sice jsme už prakticky nemohli zasáhnout do boje o prvenství a s ním spojený postup do extraligy, na druhé straně nám jediný bod stačil k jistotě udržení se v 1. lize (výhra 3 body, remíza 1 bod). Nakonec se nám podařilo vyhrát všechny čtyři zápasy a atakovat dokonce třetí příčku. To sice nakonec nevyšlo, i tak je čtvrté místo naším zatím nejlepším výsledkem v pětiletém ligovém účinkování. Výrazně k tomu přispěla disciplína našich hráčů, díky které jsme odehráli devět z jedenácti kol, včetně těch závěrečných, v základní sestavě, zatímco podle soupisek silnější Vlašim B a Havlíčkův Brod přijeli se sestavami dost děravými. Naši sestavu v závěrečných kolech tvořili 1. Ondřej Franc (nar. 1995, ELO 1830), 2. Jiří Vrecion (1999, 1609, host ze Zdic), 3. Josef Starýchfojtů (1998, 1507), 4. Jan Havelka (1998, 1339), 5. Jan Bien (1996, 1250) a 6. Jiří Havelka (2001,1250).

Účast v lize pro příští rok jsme si zajistili už v prvním víkendovém kole proti slabšímu táborskému béčku (uváděnému jako Tábor A), nad kterým jsme bez problémů vyhráli 5:1. V sobotu odpoledne jsme nastoupili proti vlašimskému béčku, které bylo nebezpečné i když nastoupilo v dost děravé sestavě a my v sestavě základní, soupeře se nám ale podařilo udolat poměrem 3,5:2,5, mimo jiné díky neuvěřitelné otočce, kterou v celkem jasně prohrané partii proti Martinovi Vyternovi předvedl Pepíno Starýchfojtů. Ve vítězném tažení jsme pokračovali v neděli ráno, kdy jsme porazili Havlíčkův Brod také nejtěsnějším poměrem 3,5:2,5 a už to vypadalo, že si odvezeme pohár pro třetího, protože v odpoledním zápase s Humpolcem jsme byli jasnými favority, zatímco o jediný bod před námi průběžně umístěné Táborské áčko (vystupující pod jmémen Tábor B) mělo za soupeře vysoce favorizované áčko Bohemians, které v tu chvíli ještě hrálo o postup. Úlohu favorita jsme sice splnili a Humpolec jsme porazili 4,5:1,5, Táborským se ale nechtělo bronzový pohár pouštět a překvapivě Bohemku porazili, takže jsme se přes čtyři výhry jsme se posunuli jen z průběžného pátého na konečné čtvrté místo. Podrobnosti o jednotlivých zápasech najdete zde, všechny partie řevnického týmu zde.

Soustředění pořádal Šachklub Tábor a pořadatelé si zaslouží si náš dík nejen kvůli bezchybné organizaci a příjemnému prostředí, ale také díky tomu, že z vlastních prostředků pořídili trofeje pro první tři družstva a v neposlední řadě za to, že na nás v úvodním zápase, na který jsme do Tábora cestovali v sobotu ráno a po cestě jsme se o něco zdrželi, počkali, takže jsme přes pozdní příjezd začínali s plným časem. Kéž by to tak brali všichni.

Bodově přispěl družstvu v závěrečných kolech nejvýrazněji Pepíno Starýchfojtů na trojce, který zaznamenal tři výhry a remízu a impozantní je i jeho skóre v celé soutěži, Pepíno sedmkrát vyhrál, jednou remízoval a jen v jedné partii prohrál. Tři ze čtyř závěrečných bodů uhráli Jirka Vrecion na dvojce, Jan Havelka na čtyřce a Jan Bien na šestce, Jirka a Honza Bien bez prohry. Ondra na jedničce a Jirka Havelka na šestce uhráli v závěru rovnou polovinu bodů. Polovinu a více bodů v celé soutěži urálo pět ze šesti členů základní sestavy družstva, takže naší zbraní byla vyrovnanost. Všichni zaslouží za ligové výkony pochvalu, vyzdvihnout je ale třeba velké zvepšení v průběhu sezóny u Janů Havelky a Biena a především účinkování Ondry France, který se skvělým způsobem zhostil role kapitána, byl příkladem bojovnosti, když dokázal otáčet prohrané pozice a vyhrávat remízové koncovky a k tomu neustále povzbuzoval družstvo k lepším výkonům. Škoda, že Ondra už z ligového věku vyrostl, bude nám výrazně chybět. V příště sezóně si ale ještě může zahrát věkově o rok posunutou extraligu dorostu a na dobré cestě jsou jednání o jeho účasti v jednom středočeském extraligovém týmu. Ve dvou zápasech si zahrál i Adam Hanzlík, ale proti áčku a béčku Říčan měl velmi těžké soupeře. Velmi nám pomohl hostující Jirka Vrecion ze Zdic, který přes nízký věk (nar. 1999) odvedl na druhé šachovnici velmi dobrou práci a patřil k oporám týmu. Na soupisce jsme měli i druhého silného hosta, Michala Bodického z Příbrami, vzhledem k tomu, že nastoupit do zápasu může vždy jen jeden host a Jirka Vrecion neměl žádnou absenci, se ale ke hře nedostal. Přejeme mu, aby Příbram vyhrála krajský přebor a aby postoupil do ligy s družstvem svého mateřského oddílu.

Zaslouženým vítězem skupiny Jih a postupujícím do extraligy se stalo s desti výhrami a jednou remízou áčko Říčan i když muselo před dotírající Bohemkou hrát naplno až do konce. Říčany tedy budou v příští sezóně už třetím extraligovým družstvem ze Středočeského kraje (spolu s Vlašimí a Kladnem), což je pro kraj dobrá zpráva stejně jako skutečnost, že žádné středočeské družstvo nesestupuje, v naší skupině se ještě udržela béčka Říčan a Vlašimi a ve skupině Západ po celosezónním heroickém výkonu skončil Buštěhrad na skvělém druhém místě. Velký úspěch zaznamenalo v extralize áčko Vlašimi, když skončilo na druhém místě a dokonce v posledním kole svedlo přímý boj o titul proti Frýdku-Místku, ten ale vyhrál a získal další extraligové vítězství. I v extraligovém finále jsme měli zastoupení, protože na třetí šachovnici za ŠK Kladno nastoupil náš odchovanec Jindřich Paukert (nar. 1994) a vedl si velmi dobře, pro družstvo to ale nebylo nic platné, protože kladenští se nesešli a odehráli extraligové finále v pěti (družstva jsou šestičlenná), což nemohlo skončit jinak než posledním místem. I to ale znamená 8. místo v republice.

fotky výsledky partie.


9.4.2011 Krajský přebor nejmladších dětí


Maruška Karpecká
Druhou větší akcí v nabitém dubnovém programu pro nás byl krajský přebor dětí do osmi let, tedy ročníků narození 2003 a mladších. V kroužcích několik chlapců tohoto věku máme a u Jirky Kolomazníka (nar. 2004) a Matěje Šinágla (2004) jsme předpokládali i možnost slušného umístění, i když rozvržení sil v kraji se v této kategorii odhaduje jen velmi těžko. Původně se měli zúčastnit oba, Matěj ale nakonec nejel. Jirka přesto nebyl sám, pár dní před akcí poprvé přišla na šachový kroužek dosud nejmladší šachistka, která jej kdy navštěvovala, Marie Karpecká (nar. 2006), jejíž bratr Jan (2001) už šachy úspěšně hraje (uspěl např. na nedávném krajském přeboru mládeže v rapid šachu). Rychle se ukázalo, že čtyřletá Maruška šachy docela ovládá, baví jí to a že chtěla hrát už na minulém turnaji, tak jsme ji na krajský přebor v nejmladší kategorii přihlásili také.


Jirka Kolomazník
Jirkovi turnaj nevyšel a s 1,5 bodem ze sedmi možných skončil v závěru konečného pořadí. O lepší umístění v této kategorii se ale ještě může ucházet příští rok a že to v jeho silách je už opakovaně dokázal na jiných turnajích. Všeobecným překvapením ale byl výkon Marušky Karpecké, která sice byla s přehledem nejmladší účastnicí turnaje, ale po prohrané první partii soustředěnou hrou čtyřikrát za sebou bodovala, což ji vyneslo až na průběžné 8. místo po pátém kole. Poslední dvě kola sice prohrála i tak jí to ale stačilo na celkové 17. místo, 4. místo v dívkách do osmi let a stříbrnou medaili mezi dívkami do šesti let. I to bylo na nejmladší účastnici hrající svůj první turnaj vynikající, mohlo to ale být i lepší, obě závěrečné partie měla Maruška vyhrané a zcela vyhraná byla i pozice ve druhém kole, která skončila patem. Na druhé straně ale zase bylo při výhrách několikrát štěstí na straně Marušky, takže není proč truchlit, zvlášť když si uvědomíme, že může v této kategorii nastoupit ještě v následujících třech ročnících.

Hrálo se ve školní jídelně v Jílovém u Prahy a pořadatel, kterým byl šachový oddíl Medvědi Zvole, turnaj organizačně velmi dobře zvládnul. Přeboru se zúčastnilo 34 dětí, což je na jeden kraj v této kategorii vynikající číslo, obdivuhodné ale hlavně je, že jich rovná polovina pocházela z jediného šachového oddílu z nedalekých Říčan. Většina partií byla, jak je v této kategorii ostatně zvykem, divácky velmi atraktivních a nebyla nouze o překvapivé zvraty. Turnaj sice měl své favority (Matěj Škrabánek, Ondřej Skýpala), ti se ale nakonec museli o přední pozice podělit s jinými, což dokládá, že v kraji vyrůstá další silná šachová generace. Oba hlavní krajské tituly putovaly do Říčan, krajským přeborníkem do osmi let se stal Pavel Kurek před Jakubem Vojtou z Vlašimi a Matějem Škrabánkem z Nymburka, nejlepší dívkou byla Karolína Kořenová, podkategorii šestiletých vyhrál Ondřej Skýpala z Odolene Vody a mezi dívkami Kateřina Pastrnková z Říčan.

fotky výsledky


6.4.2011 Řevnická účast na Mistrovství ČR středních škol


Jan Švach a Jindřich Paukert na podzimním MČ v Harrachově
Na republikovém kole přeboru středních škol, který se hrál 5. a 6.4.2011 ve Štědroníně (Orlická přehrada) samozřejmě nehrál žádný řevnický ani liteňský ústav, ale zastoupení jsme tu přece jen měli, za družstvo Mensa gymnázia Praha (dříve Buďánka) už tradičně nastoupil Jindřich Paukert (nar. 1994) a nově také Jan Švach (1992), který na školu letos přestoupil. Čtyřčlenné družstvo hrálo v silné sestavě 1. Joel Jančařík (ELO 2223), 2. Vojtěch Rut (2009), 3. Jan Švach (1796) a 4. Jindřich Paukert (1760) a jako čtvrté nasazené patřilo k favoritům. Ze začátku se vše vyvíjelo dobře a když se družstvu ve čtvrtém kole podařilo porazit favorizovaný Frýdek-Místek, ujalo se dokonce vedení. Pak ale přišly slabší chvilky a ve velmi vyrovnaném turnaji nakonec patřilo mensistům až 8. místo, když jim ale na druhé místo scházely pouhé dva partiové body. Družstvo ale bude mít ještě jeden pokus příští rok, kdy může na rozdíl od většiny konkurentů zase hrát ve stejné sestavě. Vítězem mistrovství se stalo favorizované Gymnázium Petra Bezruče z Frýdku-Místku.

výsledky na chess-results.com


2.4.2011 Dvě bronzové medaile z krajského přeboru v rapid šachu


Jirka Havelka

Janek Havelka
V sobotu 2.4.2011 jsme vyrazili na Krajský přebor mládeže v rapid šachu, který se hrál v Českém Brodě. Sedmičlenná Výprava nebyla velká, zato docela reprezentativní, šest jejích členů už má zajištěný postup do červnového finále krajského přeboru v praktickém šachu a z nejlepších žáků, které jsme mohli postavit (rapid se hraje jen do kategorie H14, tedy ročník 1997 a mladší), chyběl jen Pepíno Starýchfojtů. Přebor hráli Jan Havelka (H14), Jan Sklenka (H12), Vojta Paukert (H12), Jiří Havelka (H10), František Havelka (H10), Adam Hanzlík (H10) a Jan Karpecki (H10).

Kromě toho, že se hrálo o krajské tituly a o postupy na podzimní Mistrovství ČR v této disciplíně, nás zajímalo, jak si povedou naši zástupci, tak úspěšní v regionálních turnajích, v celokrajské konkurenci, protože do Českého Brodu přijela větší část těch, se kterými se budeme potkávat i v dalších krajských soutěžích. A toto srovnání pro nás dopadlo velmi dobře. Až na Vojtu, který hrál nekoncentrovaně a s pouhými třemi body skončil ve druhé polovině pořadí H12, byli všichni celý turnaj vidět na předních šachovnicích a Jankovi Havelkovi v H14 a Jirkovi Havelkovi v H10 se povedlo získat bronzové medaile a postoupit na Mistrovství ČR. Janek s krajskými špičkami bojoval statečně, připsal si třeba skalp druhého nasazeného Patrika Pýchy z Vlašimi a nebýt prohry v posledním kole, bylo by to ještě lepší. Jirka si vlastně jen prohodil pořadí se svými obvyklými rivaly, říčanskými Michalem Pastrnkem a Karlem Chwistkem, před kterými vyhrál loňský krajský přebor v praktickém šachu. Tentokrát vyhrál Michal před Karlem a na Jirku zbyl bronz.


Honza Karpecki
U Janka a Jirky Havelkových se s dobrým umístěním už docela počítá, příjemným překvapením ale byly výkony ostatních, hlavně Adam Hanzlík v H10 a Honza Sklenka v H12 měli postup na Mistrovství ČR na dosah, oběma na něj stačila remíza v posledním kole (v případě výhry by brali medaile), Adam ale nestačil na rozjetého Jirku Havelku, který v tu chvíli ještě bojoval o stříbro a Honza prohrál s vítězem turnaje H12 Martinem Horákem z Českého Brodu. I tak jsou ale 7. místo Adama a 9. místo Honzy v kraji určitě úspěchem. To ale pořád nebylo všechno, výborně zahráli i Fanda Havelka a Honza Karpecki. U mladšího, ale zkušnějšího Fandy dobrý výkon také moc nepřekvapí, ale Honza se vyloženě vytáhl a přes mnou prorokované 2-3 body jich nakonec uhrál 5,5 a skončil dokonce jedno místo před Fandou, jedenáctý z 39 startujících. To byl výborný výkon a pro nás bezpochyby nejpříjemnější překvapení turnaje.

Hrály se tři samostatné turnaje HD14, HD12 a HD10 tempem 2x20 min. s přídavkem 5s na tah. Desetiletí sice hráli stejným tempem, měli ale na programu 9 kol proti sedmi ve zbývajících kategoriích, protože se očekává, že partie mladších budou většinou kratší. Také to vyšlo a všechny turnaje skončily přibližně stejně i když to chvílemi bylo napínavé, protože i mnozí desetiletí využívali přidělený čas naplno.

Končilo se až kolem páté a svůj podíl jsme na tom měli i my, protože jsme se cestou na turnaj příšerně zamotali do objížděk kolem sjezdu z D1 na Říčany, najeli jsme navíc těžko uvěřitelných 30 km a přijeli jsme zhruba o čtvrt hodiny později, pořadatelé ale byli tak laskaví, že na nás počkali.

fotky výsledky


26.3.2011 Řevnický přebor v řevnické režii


S poháry Jiří Havelka - vítěz turnaje mladších a Jan Bien - vítěz turnaje starších,
s náplastí na bradě Jan Havelka - vítěz H14, úplně vpravo Adam Hanzlík - vítěz H12.
Tak jsme se dočkali a v pořadí 7. turnaj základního kola regionu SB Krajského přeboru mládeže jsme si zahráli doma. Měl jsem trochu obavy o účast, z mě neznámých důvodů totiž v minulosti často přišlo na řevnický turnaj základního kola méně dětí, než jich vozíme ven. Obavy se ale nepotvrdily, sedmnáctičlennné řevnické zastoupení v turnaji bylo velmi solidní a byli jsme i nejpočetnější výpravou i když jen o málo před patnáctičlenným týmem z Buštěhradu. Vysoká byla i celková účast, na turnaj přijelo 67 dětí a to přesto, že se souběžně hrála řada dalších mistrovských turnajů mládeže ve Středočeském kraji i v Praze. Díky tomu také letos hrálo málo dětí z oddílů mimo náš region, ty zastupovala vlastně jen pětičlenná výprava dětí z Nymburka.

Hrálo se jako obvykle ve školní jídelně, jejíž prostory jsou na šachové akce ideální. Turnaj se vydařil organizačně, i když se začalo trochu později a děti hrály na plný čas už od prvních kol, celý turnaj i s rozdělením cen skončil těsně po šestnácté hodině. Pro vítěze turnajů mladších i starších žáků byly připraveny poháry, pro první tři v každé kategorii medaile a pro všechny drobné věcné ceny.


Fanda Havelka
Výsledky dětí pro nás byly velmi důležité, kromě pochopitelných prestižních důvodů na domácím turnaji si několik našich dětí na předposledním turnaji základního kola mohlo definitivně potvrdit vedoucí postavení, nebo postup do finále KP ve svých kategoriích. A zadařilo se, řevničtí reprezentanti vyhráli tři ze čtyř chlapeckých kategoríí a v té čtvrté jsme získali stříbro. Tři chlapci si kromě toho definitivně zajistili prvenství ve své kategorii základního kola KP bez ohledu na výsledek posledního turnaje. Celkem jsme si odnesli 7 medailí nebo pohárů a nemusím ani pátrat v archivu abych mohl prohlásit, že to tu ještě nebylo.


Vojta Paukert
Turnaj mladších byl řevnickým přeborem nejen podle názvu, ale - stejně jako je poslední době obvyklé - i konečným pořadím. Přeborníkem Řevnic mezi mladšími žáky se stal Jirka Havelka (nar. 2001), který si kromě výhry v turnaji připsal další body do pořadí základního kola v kategorii H12 a bez ohledu na výsledky posledního turnaje v Buštěhradu se stane celkovým vítězem této kategorie. Protože v Řevnicích vyjímáme přeborníky z pořadí v kategoriích, zvítězil v H12 Adam Hanzlík (2001), který byl v turnaji celkově druhý. Stříbro z H12 si odnesl Vojta Paukert (2000) a bronz Honza Sklenka (2000). Všichni čtyři se pak seřadili na prvních místech celkového pořadí H12 a závěrečný turnaj už je pro ně jen o tom, jak si rozdělí medaile, jen tu zlatou už má jistou Jirka. Po rozpačitém začátku se rozehrál i Fanda Havelka (2002), který skončil druhý v H10 a i to mu stejně jako jeho bratrovi Jiřímu v H12 stačilo k zajištění celkového vítězství v kategorii H10 bez ohledu na výsledky posledního turnaje. Kromě medailistů výborně zahrál i Honza Karpecki (2001), který uhrál 4,5 bodu a byl šestý v H12 a standardně velmi dobře zahrál i Karel Karpíšek (2001) se čtyřmi body. Vytáhl se také nejmladší účastník z naší výpravy Matěj Šinágl (2004), který uhrál 3 body a po vydařeném přeboru ZŠ Liteň znovu předvedl, že se začíná mezi staršími dětmi chytat.


Honza Sklenka
Vydařil se i turnaj starších, který opět vyhrál Honza Bien (1996) a kromě toho, že se stal přeborníkem Řevnic, si, stejně jako Jirka a Fanda Havelkovi mezi mladšími, zajistil celkové prvenství ve své kategorii, kterou je H16. Druhé místo v turnaji a tím pádem první v kategorii H14 vybojoval v této sezóně poprvé Janek Havelka (1998), v celkovém pořadí ale paradoxně klesl z druhého místa na třetí, protože soupeřům se podařilo škrtnout horší výsledky (hraje se 8 turnajů, ale započítává se jen 5 nejlepších). Rozdíly na prvních místech kategorie H14 jsou ale tak těsné, že Janek ještě bude mít možnost na prvenství zaútočit na posledním turnaji. Z ostatních domácích účastníků turnaje starších ještě docela dobře zahráli Matěj Višňa (1999) a Jan Klimt (1998), oba uhráli rovných 50%, tedy 3,5 bodu.

Bratři Havelkovi se dvěma zlatými a jednou stříbrnou medailí byli bezpochyby nejúspěšnějším rodinným týmem turnaje a podobný rodinný úspěch už se jasně rýsuje také v celkovém pořadí základního kola KP, kde už teď máme jistá první místa v kategoriích H10 (František Havelka), H12 (Jiří Havelka) a H16 (Jan Bien) a o prvenství může ještě bojovat Jan Havelka v H14 i když jednu z medailí má také jistou už teď. Další jisté medaile budeme mít za 2. a 3. místo v kategorii H12, kterou tak kompletně vyzobeme, otázkou jen je, kam se posune Honza Sklenka, kterému ještě chybí turnaj k započtení a může se ještě dostat až na druhé místo. Postup do finále KP mají všichni medailisté a v H12 celá čtveřice Jirka Havelka, Vojta Paukert, Adam Hanzlík a Honza Sklenka v H12 bez ohledu na to, na koho nakonec medaile v celkové pořadí nevybyde.

fotky výsledky


22.3.2011 Přebor ZŠ Liteň


Tělocvična liteňské ZŠ
Po řevnickém školním turnaji, který se hrál v únoru, si školní přebor zahrály i děti z liteňské základní školy. Účastí dokonce letos Liteň Řevnice jasně převýšila, hrálo 38 dětí, mezi kterými je řada členů řevnického šachového klubu, který také s organizací přeboru vypomáhal.

Favority bylo třeba hledat především mezi závodními hráči a z těch vynikají především bratři Havelkovi. Ti nezklamali, kategorii 2. stupně ZŠ vyhrál Jan Havelka ze 6. třídy a kategorii 1. stupně jeho bratr Jiří. Oba měli při dvou remízách shodně po šesti bodech a celkovým vítězem turnaje se stal těsně mladší Jiří. Jejich nejmladší bratr František skončil s pěti body v kategorii žáků 1. stupně druhý. I druhého a třetího z pořadí kategorie 2. stupně, bratry Jana a Sašu Klimtovy, bylo možné vídat na šachových turnajích a závodně hraje i třetí z kategorie 1. stupně Jan Karpecki.

Turnaje se zúčastnilo také pět dívek, nejlepší z nich byla Běla Mourečková, která uhrála velmi dobré čtyři body, druhé a třetí místo obsadily Denisa Zemková a Magdalena Šináglová.

Z dalších hráčů na sebe upoutal pozornost zejména nejmladší účastník, prvňák Matěj Šinágl, který také uhrál čtyři body a byl jen krůček od zisku medaile, vyhranou pozici v posledním kole ale nedokázal dotáhnout do vítězného konce.

Hrálo se v tělocvičně liteňské školy 7 kol švýcarským systémem tempem 2x15 minut na partii. Vítězové obou kategorií dostali poháry, druzí a třetí v pořadí medaile, stejně tak dívky. Všichni účastníci dostali drobné věcné ceny.


fotky výsledky
5.3.2011 Zájezd na pražskou šachovou ligu


Řevnická výprava před budovou Nového PORGu
V prvním březnové týdnu jsme si neplánovaně zajeli zahrát jeden z turnajů Pražské šachové ligy. Na to, že rozhodnutí padlo na čtvrtečním kroužku dva dny před turnajem, byla účast dost velká, hrálo osm dětí ze řevnického kroužku. Pražská šachová liga je série turnajů především pro žáky pražských škol, která se hraje v budově Nového PORGu v Krči. Ten, který jsme společně navštívili, byl devátým turnajem v pořadí. Vzhledem k tomu, že jde o školní soutěž, nebyly tentokrát děti vedeny jako členové řevnického klubu, ale pod hlavičkou svých škol, jenže ve výsledcích pořadatelé stejně uvedli bratry Havelkovy, kteří navštěvují ZŠ Liteň, jako řevnické žáky. Jediným naším zástupcem, který opravdu navštěvuje pražskou školu, tak byl Ondřej Franc. Kromě něj a Jana, Jiřího a Františka Havelkových vyrazili ještě Jan Bien, Adam Hanzlík, Jan Sklenka a Vojta Paukert. Hrálo 39 dětí ve společném turnaji, ze kterého se vyhodnotila jedna kategorie starších žáků (2. stupeň ZŠ) a tři kategorie mladších včetně předškoláků.

Nám v turnaji o nic nešlo, jen jsme se chtěli podívat, jak to pražákům jde. Zatímco v kategorii starších žáků jsme neměli konkurenci a vyhrál Ondřej Franc před Janem Bienem a Janem Havelkou, mezi mladšími byla konkurence o poznání těžší a k vidění byla řada velmi malých, ale velmi šikovných dětí. Přesto se naši hráči neztratili a získali další dvě medaile, o obě se postarali Havelkovi, Jirka získal stříbro v kategorii 4.-5. třída a Fanda bronz v kategorii 1.-3. třída. Poháry za první dvě místa v celkovém pořadí turnaje si odnesli Ondřej Franc a Honza Bien.

Turnaj byl dobře zorganizován a pořadatelé měli pro všechny drobné ceny.


fotky výsledky
11.2.2011 Přebor ZŠ Řevnice


Přeborník školy Honza Sklenka
V už tradičním únorovém termínu se hrál Přebor ZŠ Řevnice v šachu. Hrál se společný turnaj, za kterého byl vyhodnocen vítěz jako přeborník školy a dále po třech prvních v pořadí žáků 1. a 2. stupně. Kategorie dívek se ani letos nekonala, žádná dívka se totiž stejně jako v minulém ročníku, nedostavila. Favority bylo třeba hledat předevšim mezi aktivními šachisty, ale síly mezi žáky 1. a 2. stupně byly natolik vyrovnané, že se předem dalo těžko hádat vítěze.

Hrálo se v sále Lidového domu, sedm kol švýcarským systémem tempem 2x15 minut. Hrálo 20 dětí. Vzhledem k tomu, že byl termín den před jarními prázdninami a že se řada žáků zúčastnila jiných školních akcí, byla účast o dost nižší než v minulých ročnících, to ale turnaji nijak neubralo na kvalitě, protože hráli všichni favorité. Průběh na špičce byl podle očekávání vyrovnaný a první tři v celkovém pořadí uhráli stejný počet bodů. Rozhodovala tedy pomocná hodnocení a z toho vyšel nejlépe Jan Sklenka z 5.B, který se tak stal přeborníkem ZŠ Řevnice pro rok 2011. Stejný počet bodů uhráli Jan Bien z 8.B, který tak vyhrál kategorii 2. stupně ZŠ a Adam Hanzlík ze 4.B, který se stal vítězem 1. stupně ZŠ (přeborník školy se do kategorií nepočítá). Druhá místa obsadili Stanislav Jiřikovský z 8.B v kategorii 2. stupně a Vojtěch Paukert ze 4. B v kategorii 1. stupně. Třetí byli Jan Štech (9.B - 2. stupěň) a Ondřej Brůha (5.B - 1. stupeň). Jediným medailistou, který zároveň nebyl členem Šachového klubu Řevnice, byl Stanislav Jiřikovský.

Přeborník školy si odnesl pohár, první tři z každé kategorie medaili. Dalšími cenami byly různé čokolády, které vyšly na všechny účastníky. Turnaj se už podruhé hrál sále Lidového domu a proběhl velmi důstojně přes velké zastoupení dětí, které se šachům jistě pravidelně nevěnují, nebyly ani žádné problémy s chováním dětí.


fotky výsledky
5.2.2011 Čtyři medaile z Libčic


Jirka Havelka a Vojta Paukert
při vyhlášení vítězů
V Sobotu 5.2. se hrál další turnaj základního kola regionu SB Krajského přeboru mládeže, tentokrát v Libčicích. Přijelo trochu méně dětí než je obvyklé, patrně kvůli tomu, že šlo o prodloužený víkend spojený s pololetními prázdninami, takže řada dětí byla na horách. I tak hrálo 50 dětí a slušná byla i účast desetičlenné řevnické výpravy, ve které z favoritů chyběl jen Honza Sklenka. Proti minulým dvěma turnajům jsme si se čtyřmi získanými medailemi trochu pohoršili co do počtu, zato ale dvě naše medaile byly zlaté, takže šlo rozhodně o úspěšnou akci.

Turnaj mladších se jako obvykle trochu podobal přeboru Řevnic a vypadalo to, že si to o prvenství opět rozdají Vojta Paukert (nar. 2000) s Jiřím Havelkou (2001), ale smál se třetí. Ve vzájemné partii s Jirkou sice Vojta vyhrál, v posledním kole ale prohrál s vycházející krajskou hvězdou Ondřejem Skýpalou z Odolene Vody, který se tím pádem stal se šesti body vítězem celého turnaje, za ním skončili také se šesti body Jirka a s 5,5 Vojta. I když poslední partii prohrál Vojta zbytečně, před soupeřem je třeba smeknout, stačí jen uvést, že mu je teprve 5 let. Díky nízkému věku Ondřeje Skýpaly si také Jirka s Vojstou rozdělili první dvě místa v kategorii H12, kde jim vydatně asistovali Adam Hanzlík (2001), který skončil se 4,5 v H12 na 4. místě a na svém teprve druhém turnaji Karel Karpíšek (2001), který se se stejným počtem bodů umístil těsně za Adamem. Turnaj se moc nevydařil Fandovi Havelkovi (2002), který v kategorii H10 skončil až na 5. místě, nadále ale s velkým náskokem vede v celkovém pořadí kategorie H10. Jirka Havelka, Vojta Paukert a Adam Hanzlík si výsledkem z Libčic upevnili první tři místa v kategorii H12 a ohrozit je může už jen další náš reprezentant Honza Sklenka, kterému zatím chybí potřebný počet odehraných turnajů.

V turnaji starších opět dominoval Jan Bien (1996), který za sebou nechal všechny největší konkurenty a díky vítězství upevnil i celkové první místo v kategorii H16. Na celkově třetím místě se umístil Jan Havelka (1998), který ale v kategorii H14 obsadil 2. místo a to mu nadále patří i v celkovém pořadí H14. Dobře zahrál i Martin Derco (1996), který byl se čtyřmi body 5. v H16.

V průběžném pořadí základního kola tedy před dvěma závěrečnými turnaji vedeme ve třech chlapeckých kategoriích ze čtyř (H10, H12, H16) a v kategorii H14 drží Jan Havelka druhé místo.

fotky výsledky


29.1.2011 V krajském přeboru žákovských družstev jsme neoslnili


Nejlépe zahrál Adam Hanzlík
V sobotu 29.1. byly na programu všechny zápasy čtyřčlenné skupiny č. 1 krajského přeboru žákovských družstev, ve které hrálo i družstvo ŠK Řevnice B. KP žákovských družstev hrají pětičlenná družstva, v letošní sezóně mohly hrát děti narozené 1996 a mladší a v družstvu je povinný mladší žák (nar. 1999 nebo ml.) a dívka, kterou může zastoupit tzv. supermladší žák (nar. 2001 nebo ml.). Letos hrálo 19 družstev ve čtyřech skupinách, jejichž vítězové se utkají o titul někdy v květnu. Kromě titulu získá vítěz soutěže také postup do první ligy mladšího dorostu a to je věc, o kterou řada oddílů velmi usiluje, ale tím, že každý rok může z kraje nahoru jen jedno družstvo, je to velice obtížné. My už čtyři roky družstvo v 1. lize máme, takže krajský přebor hrálo naše béčko, do kterého jsme postavili hlavně děti, u kterých je předpoklad, že budou v příštích letech hrát za ligové družstvo a to hlavně proto, aby si vyzkoušely zápasy družstev v praktickém šachu a se zápisem (KP se hraje na 2x60 min., partie tedy může trvat až dvě hodiny). Protože ale první šachovnice bývají obsazeny ve všech družstvech velmi kvalitně, využili jsme možnost postavit na jedničku jednoho hráče z ligového družstva (tzv. volný hráč) aby tu menší chlapci nedostali moc napráskáno. Této role se ujal Josef Starýchfojtů (nar. 1998). Za ním hráli Jan Sklenka (2000), Vojta Paukert (2000), Adam Hanzlík (2001) a Matěj Višňa (1999) a naše družstvo bylo suverénně nejmladší ve skupině a možná i v celé soutěži.

Naše skupina byla sice jen čtyřčlenná, zato velmi silná, domnívám se, že nejsilnější ze všech v letošním krajském přeboru. Našimi soupeři byla družstva Příbrami, Sedlčan a Jinec. Obzvlášť Příbram disponuje silnou sestavou, která by se nepochybně prosadila i v 1. lize a asi bude největším favoritem i v krajském finále. Příbram také suverénně zvítězila, když porazila Sedlčany 4:1, Jince 4,5:1,5 a nás 4:1. Se dvěma remízami (Pepíno, Adam) jsme tedy proti favoritovi bodovali na nejvíce šachovnicích, to ale bylo buhužel téměř všechno, co jsme předvedli. S Jincemi jsme prohráli 2:3 i když dost smolně, když se v lepší pozici dostal do časové tísně a partii pokazil a prohrál Pepíno na jedničce a možnost přes materiální nevýhodu bojovat o remízu proti nejistému soupeři plně nevyužil Honza Sklenka na dvojce. Vojta na trojce rychle prohrál a naše dva body uhráli Adam a Matěj na posledních dvou šachovnicích. V posledním kole jsme hráli proti Sedlčanům a výhru jsme měli na dosah, když po výhrách Pepína na jedničce a Adama na čtyřce sahal po celém bodu i Honza Sklenka, kterému se podařilo sebrat soupeří věž za střelce. Pak ale bohužel věž vrátil, ale nic už k tomu nedostal, takže soupeři zbyla figura navíc.V dámské koncovce ale Honza hrál aktivněji, soupeř nenašel cestu k výhře a partie i celý zápas tak skončily remízou.

S jedním bodem jsme tedy skončili na čtvrtém místě, kromě jasné prohry s Příbramí jsme ale sehráli dva vyrovnané zápasy, o čemž svědčí i skutečnost, že jsme nakonec měli při menším počtu zápasových bodů lepší skóre než třetí Jince. Spolu s tím, že jsme postavili velmi mladý tým, tak nemůžeme hovořit o vyloženém zklamání, vyloženě chlubit se tímto výsledkem ale také určitě nebudeme.

Z ostatních skupin postoupili do krajského finále Český Brod a Slaný, konečné výsledky skupiny 2, ve které vedla Mladá Boleslav, ještě nejsou známy.

fotky výsledky


22.1.2011 Další výborný výsledek z turnaje v Rakovníku

Pátý turnaj základního kola krajského přeboru mládeže našeho regionu se hrál v sobotu 22.1.2011 v Rakovníku. Přijelo 44 dětí a náš přínos byl významný i v tomto ohledu, i když nás bvývá i více, za Řevnice startovalo 12 dětí, tedy stejně jako za domácí Rakovník. Ze špičky mezi mladšími žáky chyběl jen Honza Sklenka, mezi staršími chybělo několik pravidelných účastníků zejména z Buštěhradu. I když řevnická výprava nepatřila k největším v sezóně, výkon podala opět úctyhodný, ze dvanácti medailí ve čtyřech chlapeckých kategoriích jsme jich z Rakovníka odvezli pět a z našich řad také pocházeli vítězové obou turnajů.


Vojta Paukert vyhrál turnaj mladších
stoprocentním bodovým ziskem
Mezi mladšími překvapil náhlým probuzením po řadě nevýrazných výkonů Vojta Paukert (nar. 2000), který hrál jako vyměněný a celý turnaj vyhrál a to dokonce se stoprocentním bodovým ziskem, což se mu podařilo poprvé v kariéře. Vojta tím pádem vyhrál i kategorii H12. Druhé místo v turnaji i v kategorii H12 získal Jirka Havelka (2001), čtvrtý v H12 skončil Adam Hanzlík (2001). Třetí medaili z turnaje mladších přidal Fanda Havelka, který skončil druhý v kategorii H10. Poprvé s námi na turnaj vyrazil Karel Karpíšek (2001), ze které ho se vyklubal zdatný turnajový hráč, když při svém debutu uhrál 4 body ze sedmi a hned na svém prvním turnaji získal 4. výkonnostní třídu. Další bodíky na celkové skóre připsal i nejmladší účastník výpravy Matěj Šinágl (2004).


Honza Bien vyhrál turnaj starších
Honzovi Bienovi (1996) se už jednou podařilo vyhrát kategorii H16, v Rakovníku to zopakoval a k tomu ještě přidal celkové prvenství v turnaji starších. Honza povolil jen dvě remízy dvěma nejvýše nasazeným účastníkům turnaje, ostatní partie vyhrál. Honza uhrál 6 bodů a nechal tak kolegy ze řevnické výpravy dost výrazně za sebou. Zajímavé je, že všech pět ostatních řevnických účastníků turnaje starších uhrálo shodně 3,5 bodu. V kategorii H14 to Janu Havelkovi, Matěji Višňovi a Janu Klimtovi na medaile nestačilo, hlavně od Matěje Višni, který patří v kategorii mezi nejmladší, to ale nebyl špatný výkon. Stejný počet bodů stačil v kategorii H16 Martinu Dercovi na bronzovou medaili a Honzovi Šedivému na čtvrté místo.


skvělý debut zaznamenal
Karel Karpíšek
Potěšitelný je pochopitelně i pohled na průběžné pořadí základního kola KP po pěti turnajích, kategorii H10 nadále suverénně vede Fanda Havelka a jeho náskok je tak velký, že jej ve zbývajících třech turnajích jen velmi těžko někdo předstihne. Hned první čtyři místa nám patří v kategorii H12, kde vede Jirka Havelka před Vojtou Paukertem, Adamem Hanzlíkem a Honzou Sklenkou a to přesto, že Adam a Honza odehráli méně turnajů. I tady půjde spíš o to, v jakém pořadí se chlapci srovnají na stupni vítězů, než o to, že by je někdo mohl předstihnout.

Jedinou ztrátu jsme zaznamenali v H14, kde Janek Havelka spadl ze druhého na třetí místo, určitě ale ještě neřekl poslední slovo. O místo si naopak polepšil Honza Bien v H16 a protože byl dosud druhý, znamená to, že se dostal do vedení. Tady to bude napínavé, momentálně druhý Lukáš Dvořák na turnaji nebyl a ještě bude mít možnost získat prvenství zpět, bez medaile by ale Honza zůstat určitě neměl.

Šestý turnaj základního kola krajského přeboru pro náš region se bude hrát 5.2.2011 v Libčicích.

fotky výsledky


15.1.2011 Říčanský den v 1. lize mladšího dorostu

O největší překvapení
se postaral Janek Havelka

V polovině ledna nás čekal důležitý hrací den skupiny Jih první ligy mladšího dorostu, ve kterém jsme se utkali s oběma říčanskými týmy v soutěži. Že bychom mohli bodovat s nadupaným říčanským áčkem, které jasně směřuje k jedinému cíli - postupu do extraligy - s tím jsme počítat nemohli, ale i říčanské béčko je hlavně díky své vyrovnanosti velmi nebezpečné a my jsme už delší dobu věděli, že budeme oslabeni o Pepína Starýchfojtů. Tři body ze zápasu s Říčany B jsme přitom dost potřebovali, protože by nás dostaly do bezpečné vzdálenosti od sestupových příček a mohli bychom tak poslední čtyři kola absolvovat v klidu.

Jako náhradníka za Pepína jsme postavili na šestou šachovnici Adama Hanzlíka a hráli jsme tak v sestavě 1. Ondřej Franc, 2. Jiří Vrecion, 3. Jan Havelka, 4. Jan Bien, 5. Jiří Havelka a 6. Adam Hanzlík. Jak už bylo řečeno, v zápase s říčanským áčkem jsme neměli co ztratit, ratingová převaha soupeře byla obrovská a boj jsme čekali vlastně jen na prvních dvou šachovnicích. I tato představa ale vzala za své, když po hrubé chybě velmi rychle prohrál Jirka Vrecion na dvojce. V podstatě v souladu s předpoklady se vůbec dobře se nevyvíjely ani partie na posledních třech šachovnicích. Držel se ale Ondra na jedničce a o senzaci se postaral Janek Havelka na trojce, když s důsledným využitím páteční přípravy jasně přehrál svou soupeřku Nicolu Lužíkovou přesto, že má o více neš 500 bodů vyšší rating (Nicola - 1845, Janek - 1335). Do remízového přístavu s říčanskou jedničkou Martinem Pospíšilem nakonec zdárně doplul i Ondra Franc na první desce a tak jsme prohráli poměrem 1,5 : 4,5, což bylo vzhledem k ratingovým rozdílům ještě celkem důstojné.

Odpoledne jsme nastoupili proti říčanskému béčku, které se v dopoledním zápase vytáhlo a porazilo ŠK Smíchov a v daných sestavách na nás dokonce mělo mírný ratignový náskok. Šance jsme měli hlavně na předních šachovnicích a tento předpoklad se rychle naplnil, když rozhodující převahu získali už v zahájení Ondra a Jirka na prvních dvou šachovnicích a velmi dobře stál i Janek Havelka na trojce. Chtělo to ale nějaký bod i zezadu a tomu se už v zahájení přiblížil Jirka Havelka, který černými ve španělské soupeře zkušeně donutil vydat střelce za pěšce. Jeho soupeři se sice ještě podařilo hru téměř vyrovnat, když vytvořil tlak spojenými středovými pěšci a Jirka musel figuru vrátit, ale v koncovce nesprávně rozestavěl figury a náš reprezentant už nezaváhal. Honza na čtyřce a Adam na šestce sice prohráli, ale svou partii z lepší pozice ve prospěch družstva zremízoval Janek Havelka a tím se stal naší kořistí celý zápas i když jen těsným poměrem 3,5 : 2,5.

Hrálo se v suterénních prostorách ŠK Smíchov poblíš Arbesova náměstí. Oroti minulým hracím dnům, kdy se vždy dohrávala nějaká partie ještě po devatenácté hodině, jsme se tentokrát dostali i docela brzo domů.

Výborně si v ligových soutěžích mládeže vedly i ostatní středočeské celky. V extrlize dorostu už měla předem jistý postup do finále A mezi nejlepších osm celků v republice Vlašim, po výhře nad celkem OAZA Praha se k ní připojí i Kladno, za které letos extraligu úspěšně hraje i řevnický Jindřich Paukert. Že říčanské áčko vyhrálo oba své zápasy a extraligu má na dosah se dalo čekat, ale umístění Buštěhradu, který se po dvou výhrách posunul v prvoligové skupině Západ na druhé místo s teoretickou možností bojovat o prvenství, zavání senzací, protože má úspěšně za sebou už většinu favoritů.

V závěrečných čtyřech kolech nás v dubnu v Táboře budou čekat dva hratelní soupeři (Tábor A a Humpolec), jeden silný (Havlíčkův Brod) a jeden nevyzpytatelný (Vlašim B). Podle statistik by nám měl stačit jediný bod ze čtyř zápasů k udržení se v lize a to by v našich silách rozhodně být mělo.

Podrobné výsledky najdete zde, partie z lednového dvoukola jsme přidali k ostatním partiím z 1. ligy ml. dorostu 2010-2011


14.1.2011 Open Praha

Řevnická čtveřice na Open Praha, zleva:
Vladimír Matějka, Jan Paukert, Jindřich Paukert a Jan Havelka

Druhý lednový týden si čtyři řevničtí šachisté zahráli turnaj Open Praha. Tedy řevničtí ... počítám mezi ně i Vláďu Matějku, který přestoupil do Holdie Praha, ale za Řevnice dál hraje a Jidřicha Paukerta, který je momentálně na rok členem ŠK Kladno kvůli extralize dorostu, ale do našeho oddílu se letos zase vrátí. Dvojici opravdu kmenových řevnických hráčů jsem tvořil já (Jan Paukert) a řevnické děti reprezentoval Jan Havelka (nar. 1998). Turnaj se hrál od pátku 7.1. do pátku 14.1., každý den jedna partie kromě úterý, kdy se hrály partie dvě. Hrálo se převážně od 16:00, takže se turnaj dal docela dobře stihnout i při zaměstnání nebo škole. Pořadatelé nabídli dva turnaje: Open A, kde hrálo i několik velmistrů a turnaj B, který sice také začínal ratingově docela vysoko, hlavní pole ale tvořili hráči na rozhraní první a druhé výkonnostní třídy. My jsme se všichni přihlásili do béčka, protože v áčku bychom měli nepochybně problémy vůbec něco uhrát, ale jak se ukázalo, bylo to sporné, protože když se nedaří, tak se dají docela dobře ztrácet body i v béčku a dopad na rating hráče je pak dost nepříjemný. Turnaj A hrálo 146 hráčů, do béčka se jich přihlásilo 112.

Nutno říct, že jsme žádnou velkou díru do světa neudělali. Nejlépe se chytil Vláďa Matějka, který po rozpačitém začátku ve druhé půli turnaje v každé partii bodoval a to mu vyneslo konečné 16. místo, které v zásadě odpovídalo jeho nasazení (14.), jen ratingově výsledek úplně neodpovídal Vláďově výkonnosti. Podobně dopadl Jindřich Paukert, který střídal výborné výkony proti silnějším soupeřům se slabšími a nakonec také dopadl přibližně podle nasazení, když jako nasazené číslo 33 obsadil 35. místo, ale i jeho výkon ratingově poněkud zaostal za předpokladem. V tomto ohledu se naopak vytáhnul Janek Havelka, který sice skončil z celé čtveřice poslední na konečném 89. místě, ale tím se nejen dostal o dost výš než bylo jeho nasazení (104.), ale hlavně turnaj odehrál na rating 1598, což mu na květnové listině osobních koeficientů dost výrazně pomůže. Nejhůř ze řevnické výpravy jsem dopadl já, když jsem po několika těžko uvěřitelných prohrách skončil jako nasazené č. 25 až na 71. místě s ratingovým ohodnocením, kterým se raději ani chlubit nebudu.

Turnaj hrálo hodně našich známých, ze kterých si v béčku velmi dobře vedl Jirka Vrecion ze Zdic, který skončil na 28. místě. Z celé řady nám známých mladíků, kteří hráli Open A, vynikl dvanáctiletý Jirka Rýdl hrající za Vlašim, který v devítikolovém turnaji uhrál 4,5 bodu, ale s výkonem odpovídajícím ratingu 2170 a tedy vysoce převyšující úroveň kandidáta mistra. Jirka navíc získal cenný skalp jedné z nejlepších českých šachistek a mezinárodní mistryně Terezy Olšárové.

výsledky



Aktuality 2010
Aktuality 2009
Aktuality 2007-2008
Aktuality 2004-2006